W ubiegłym tygodniu do Gdańskiego Urzędu Pracy trafiło zgłoszenie o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych – podał portal trojmiasto.pl.
Intel nie odpowiedział pytania dziennikarzy o przyczynę oraz zakres planowanych zwolnień. Przypomniano, że centrum w Gdańsku to drugi po USA największy tego typu ośrodek giganta technologicznego na świecie.
W przypadku zwolnień grupowych pracodawca musi przekazać do PUP m.in. informację o: liczbie zatrudnionych i zwalnianych pracowników, przyczynach zwolnień czy okresie, w ciągu którego będą dokonane zwolnienia.
Intel wstrzymuje budowę fabryki w Polsce. Komunikat ministerstwa
W połowie września okazało się, że Intel zmienia plany inwestycyjne i wstrzymuje na dwa lata projekt budowy fabryk w Niemczech i Polsce. "Decyzja ta wynika z pogarszającej się globalnej sytuacji finansowej firmy" – poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji.
"Intel wstrzymuje na dwa lata swoje kluczowe inwestycje w Europie – w tym budowę fabryki w Polsce – przez globalne problemy finansowe firmy. Poinformował mnie o tym Pat Gelsinger, szef Intela" – przekazał na portalu X wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Szef resortu zwrócił uwagę, że przez ostatnie miesiące trwały prace nad przygotowaniem strategicznych inwestycji półprzewodnikowych. "W ubiegłym tygodniu dostaliśmy od Komisji Europejskiej zielone światło na złożenie wniosku o pomoc publiczną dla Intela" – przypomniał.
"To doświadczenie pozwala nam sprawnie realizować podobne projekty i będziemy nad tym pracować w przyszłości" – dodał Gawkowski.
Ministerstwo Cyfryzacji napisało w komunikacie dotyczącym zmiany planów Intela, że "Polska jest otwarta na intensywne wspieranie innych inwestycji półprzewodnikowych w następnych miesiącach". "Doświadczenia i prace zrealizowane we współpracy z KE pozwalają na sprawne realizowanie tego typu projektów w przyszłości" – czytamy.
Czytaj też:
Koniec eksperymentu. Sztuczna inteligencja znika z publicznego radiaCzytaj też:
Polski producent AGD ogłosił zwolnienia grupowe. Znamy skalę cięć