O planach Donalda Tuska informuje w poniedziałek "Dziennika Gazeta Prawna".
Rząd wypowiada wojnę szarej strefie. Powstanie superurząd
Z ustaleń dziennikarzy tego tytułu wynika, że już w tym tygodniu do konsultacji ma trafić projekt zarządzenia premiera, powołujący do życia zespół do walki z szarą strefą. Rządzący liczą, że udział w nich wezmą przede wszystkim przedsiębiorcy.
Warto podkreślić, że problem jest naprawdę dotkliwy. Jak wynika bowiem z danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego, szara strefa w Polsce wynosi aż 27 proc. Produktu Krajowego Brutto (PKB). To o 5 punktów procentowych więcej niż wynosi średnia unijna.
Kto wejdzie w skład nowego zespołu?
W skład nowo powołanego ciała wchodzić by miały przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a także Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Państwowej Inspekcji Pracy i Krajowej Administracji Skarbowej.
Zespół zajmie się wymianą danych zgromadzonych przez poszczególne urzędy, co ma stworzyć pełniejszy obraz zarówno całych sektorów, jak i pojedynczych podmiotów – czytamy.
W myśl projektu, pozwoli to lepiej typować podatników do kontroli, jak również koordynować działania państwowych organów.
– Z Międzynarodowym Funduszem Walutowym podjęliśmy działania, które pozwolą skoordynować strategię walki z szarą strefą na poziomie rządowym. Zbierze ona wszystkich interesariuszy, w tym m.in. Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej czy ZUS. Powstanie ciało kolegialne pod przewodnictwem sekretarza lub podsekretarza stanu w MF, które będzie koordynowało działania w walce z szarą strefą – poinformował Tomasz Tratkiewicz, dyrektor departamentu podatku od towarów i usług Ministerstwa Finansów.
Czytaj też:
Nawet 600 zł dodatku do prądu dla chorych. Ostatni dzwonek na złożenie wnioskuCzytaj też:
Nie będzie obiecanej obniżki podatku. Minister finansów zmienił zdanieCzytaj też:
Ostatni dzwonek na duży zwrot podatku. Można zyskać nawet 4,5 tys. zł