"Z dniem 31 marca 2025 r. straciło ważność dotychczasowe zezwolenie Prezesa PAA (Państwowej Agencji Atomistyki – red.) na eksploatację reaktora badawczego Maria" – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie rządu.
Prezes PAA wyda nowe zezwolenie na eksploatację reaktora po wykazaniu przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), że w obiekcie spełnione są wymagania dotyczące bezpieczeństwa jądrowego, ochrony radiologicznej i ochrony fizycznej.
Wstrzymano pracę reaktora Maria
"Dla dozoru jądrowego, jakim jest Prezes PAA, kluczowe przy podejmowaniu decyzji o wydaniu zezwoleniu na prowadzenie działalności związanej z narażeniem na promieniowanie jonizujące jest potwierdzenie wypełniania ww. wymagań związanych z bezpieczeństwem jądrowym i ochroną radiologiczną zawartych w przepisach polskiego prawa" – napisano.
NCBJ złożyło do PAA wniosek o wydanie zezwolenia na eksploatację reaktora wraz z wymaganymi dokumentami w dniu 20 sierpnia 2024 r. Wniosek składa się z 30 dokumentów wraz z załącznikami, które wymagają wnikliwej analizy i oceny ze strony pracowników agencji. "W wyniku prowadzonych w PAA analiz wnioskodawca był kilkakrotnie wzywany do wyjaśnień i uzupełnienia dokumentacji" – podkreślono.
W związku z brakiem zezwolenia od dnia 1 kwietnia do czasu wydania nowego zezwolenia, konieczne będzie wstrzymanie eksploatacji reaktora. "Wznowienie jego pracy będzie możliwe po uzyskaniu nowego zezwolenia" – podano.
Wskazano, że jednocześnie obowiązujące przepisy prawa nakładają na kierownika jednostki obowiązek utrzymania reaktora w bezpiecznym stanie. Do czasu wydania nowego zezwolenia NCBJ będzie podejmował działania i prace mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa jądrowego, ochrony radiologicznej i ochrony fizycznej.
Jedyny taki w Polsce. Co o nim wiadomo?
Reaktor Maria to jedyny reaktor jądrowy w Polsce, zlokalizowany w Otwocku-Świerku (woj. mazowieckie). Jest to reaktor badawczy, uruchomiony w 1974 r., nazwany na cześć Marii Skłodowskiej-Curie. Jego maksymalna moc wynosi 30 MW.
Maria jest jednym z ważniejszych reaktorów badawczych w Europie i kluczowym producentem izotopów dla medycyny nuklearnej. Pełni rolę w badaniach nad nowymi technologiami jądrowymi, w tym w projektach międzynarodowych. W 2010 r. przeszedł modernizację i wydłużono jego żywotność o kolejne lata.
Zostań współwłaścicielem Do Rzeczy S.A.
Wolność słowa ma wartość – także giełdową!
Czas na inwestycję mija 31 maja – kup akcje już dziś.
Szczegóły:
dorzeczy.pl/gielda