Zakres ochrony a cena OC
W Polsce OC jest jedynym ubezpieczeniem, które obowiązuje każdego właściciela samochodu. Polisa chroni przed skutkami wypadków i kolizji – wypłaca odszkodowania dla pokrzywdzonych i pokrywa koszty uszkodzonych przez nas pojazdów. Dzięki ubezpieczeniu sprawca zdarzenia nie musi pokrywać wysokich kosztów z własnej kieszeni, co mogłoby wiązać się z zadłużeniem do końca życia. Zakres polisy OC regulowany jest ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Dlatego, niezależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego, ubezpieczeni kierowcy zostają objęci taką samą ochroną. Klient ma natomiast prawo do porównania ofert i znalezienia najatrakcyjniejszej polisy. Najtańsze OC zapewnia z reguły podstawową ochronę, jednak w cenie OC lub za niewielką opłatą ubezpieczyciel może zaoferować dodatkowe usługi. Przed podjęciem współpracy z danym ubezpieczycielem należy dokładnie przeczytać Ogólne Warunki Umowy (OWU).
Dodatkowe polisy do OC
W przeciwieństwie do obowiązkowego OC, ubezpieczyciele oferują dodatkowe usług komunikacyjne i osobowe o różnym zakresie. Dlatego przed podpisaniem umowy warto szczegółowo sprawdzić, co oferuje dobrowolna polisa. Kierowcy najczęściej decydują się na:
- Autocasco – Zapewnia odszkodowanie dla właściciela samochodu m.in. w przypadku jego kradzieży, stłuczki z winy kierowcy, uszkodzenia przez osoby trzecie lub przez żywioły. Najczęściej dodawane jest za niewielką dopłatą do OC. Autocasco można kupić także w okrojonej wersji, czyli pod postacią tzw. Mini Casco. Jego ochrona obejmuje 2-3 zdarzeń uwzględnionych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
- Assistance – Polisa zapewnia pomoc informacyjną, techniczną i medyczną w razie wypadku lub awarii samochodu. Assistance dodawany jako dodatek do OC obejmuje najczęściej holowanie samochodu do najbliższego warsztatu, naprawę na miejscu zdarzenia czy pomoc informacyjną. W przypadku podstawowych wariantów Assistance należy zwracać uwagę na limit kilometrów, ponieważ w przypadku najtańszych pakietów może być mocno ograniczony.
- NNW – Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków obejmuje ochronę życia i zdrowia kierowcy i jego pasażerów. Ochrona ubezpieczenia osobowego NNW polega na wypłaceniu odszkodowania w razie nieszczęśliwego przypadku, którego wysokość zależy od procenta uszczerbku na zdrowiu i sumy ubezpieczenia. Przykładowo, jeśli suma ubezpieczenia wynosi 10 000 zł, a kierowca dozna uszczerbku, który lekarz określi na 5%, poszkodowany może liczyć na wypłacenie odszkodowania w wysokości 500 zł.
- Zielona Karta – Większość ubezpieczycieli oferuje ją za darmo lub za niewielką opłatą. Zielona karta jest odpowiednikiem OC w niektórych rejonach świata. Potrzebna jest kierowcom podróżującym samochodem do krajów takich jak Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Czarnogóra, Tunezja, Turcja, Ukraina.
- Ochrona szyb i opon - Ubezpieczenie można rozszerzyć do dodatkowej ochrony elementów pojazdu, jednak usługa może mieć pewne ograniczenia. Na przykład, w przypadku ubezpieczenia opon, ubezpieczyciel wymieni oponę na zapasową, ale nie pokryje jej kosztów.
Jakie jest najlepsze ubezpieczenie OC? Przede wszystkim spełniające wszystkie wymagania właściciela samochodu. Najlepiej, jeśli dodatkowo ma przystępną wysokość składki i jest oferowane przez zaufane towarzystwo ubezpieczeniowe. Przed podpisaniem umowy warto porównać dostępne na rynku oferty i wybrać najkorzystniejszy dla siebie pakiet. Więcej na temat wyboru najlepszego OC znajdziesz na https://panocek.pl/jak-kupic-tanie-oc/.