Poniżej możecie Państwo przeczytać cały list ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela
Szanowni Państwo!
Ubiegłoroczna, pierwsza edycja Kongresu potwierdziła szerokie zainteresowanie tematyką gospodarczą. Tysiące uczestników, szereg paneli dyskusyjnych to najlepszy dowód na zainteresowanie rozwojem polskiej gospodarki.
Po raz pierwszy od początku przemian ustrojowych rolnictwo stało się jednym z ważnych filarów naszego rozwoju. Po raz pierwszy – za ten sektor odpowiada cały rząd. Uznaliśmy, że włączenie wsi i obszarów wiejskich do głównego nurtu całej gospodarki powinno być jednym z naszych priorytetów. Dlatego też przywracamy placówki pocztowe, połączenia kolejowe, komisariaty policji, czyli wszystko to co pozwala na poprawę jakości życia na terenach wiejskich, a w ostatnich latach było niszczone.
Stara prawda mówi, że tam gdzie kończy się rola ekonomistów rozpoczyna się rola polityków. To ci ostatni nadają kierunek zmian. Zmieniliśmy podejście, które forsowali nasi poprzednicy. Ono zwiększało przepaść między miastem a wsią. Postawiliśmy na rozwój zrównoważony, na poprawę jakości życia na obszarach wiejskich, na poprawę opłacalności produkcji rolnej, na rozwój pozarolniczych miejsc pracy na terenach wiejskich i na sprawną administrację.–
Rozwój rolnictwa, to rozwój całej gospodarki. Ten bardzo specyficzny sektor odpowiada nie tylko za bezpieczeństwo żywnościowe, ale tez za miejsca pracy w innych sektorach. Cieszy rozwój polskich firm produkujących środki do produkcji rolnej oraz maszyny i urządzenia niezbędne do prowadzenia gospodarstwa. Przemysł wytwarzający produkty dla rolnictwa musi się rozwijać wraz z rozwojem tego sektora.
Na polską wieś i tereny wiejskie docierają duże środki finansowe z Unii Europejskiej i budżetu krajowego. Polska będzie się rozwijała szybciej jeżeli większość tych środków trafi do innowacyjnych, polskich przedsiębiorstw małych i dużych. To jest współczesny, patriotyczny punkt widzenia na dynamiczny rozwój kraju. Rolnik nie przejada tych środków, on je nieustannie inwestuje w prowadzone przez siebie gospodarstwo z myślą, aby jego następcom było łatwiej.
Jestem przekonany, że podczas tegorocznych obrad, dyskusji i paneli nie zabraknie rozmów o wzajemnie korzystnych powiązaniach pomiędzy gospodarstwami rolnymi a przedsiębiorstwami produkującymi na rzecz rolnictwa. Że to się opłaca wystarczy spojrzeć na zmiany jakie zaszły w polskim przetwórstwie rolno-spożywczym. Doskonały surowiec, przetwarzany w najnowocześniejszych zakładach zdobywa dziś coraz śmielej kolejne rynki zbytu na całym świecie. Efektem jest wyeksportowanie polskiej żywności o wartości, jak wskazują najnowsze dane na poziomie 25 mld euro.
Nie mam wątpliwości, że również tak korzystnie mogą rozwijać się małe i duże przedsiębiorstwa dzięki współpracy z sektorem rolnym i obsługującym rolnictwo.
Życzę Państwu, aby tegoroczna edycja Kongresu 590 przyniosła wiele innowacyjnych pomysłów i była dobrą okazją do nawiązania wielu interesujących kontaktów gospodarczych. W konsekwencji pozwoli to na jeszcze szybszy rozwój polskiej gospodarki i systematyczny wzrost poziomu życia Polaków.