Interpelacja posła Liroya-Marca, choć dotyczy problemu dyskryminacji Polaków na Litwie, skupia się na jego jednym, szczególnie ostatnio widocznym aspekcie - problemie szkoły im. Lelewela w Wilnie.
O próbie unicestwienia polskiego szkolnictwa na Litwie, mieszkający tam Polacy alarmują od dawna. Jak podkreślają, czują się bezradni wobec milczenia polskich władz. – Brakuje dla nas wsparcia politycznego. (…) Widzimy, co się dzieje w Anglii na tle narodowościowym. Premier Szydło wysyła w takiej sytuacji swoich ministrów. U nas zabijają oświatę polską - paragrafami i decyzjami. Nie mamy żadnego wsparcia, żeby ktoś przyjechał i powiedział: stop, tak nie można czynić z rodakami, którzy zostali na własnej ziemi – powiedziała w wywiadzie dla portalu Kresy.pl Renata Cytacka, Prezes Forum Rodziców Szkół Polskich Rejonu Solecznickiego i przedstawicielka Forum Szkół Polskich na Litwie.
Cytacka przypomniała liczne problemy, z jakimi od lat boryka się szkoła im. Lelewela. Wskazała tu decyzję o zdegradowaniu szkoły ze średniej do podstawowej oraz ostatni pomysł, aby szkoła zmieniła lokalizację. Warto tu zaznaczyć, że to właśnie szkoła im. Lelewela była tą, w której po II Wojnie Światowej odrodziła się polska oświata.
Działaczka niejednokrotnie podkreślała, że Polacy mieszkający na Litwie oczekują od rządu polskiego postawy ultymatywnej wobec dyskryminacji Polaków. Doczekali się jednak odpowiedzi od wiceministra spraw zagranicznych Jana Dziedziczaka, że istnieje "konieczność uwzględnienia w projektowaniu polityki zagranicznej wobec Republiki Litewskiej szerszego kontekstu geopolitycznego".
O to, jakie działania podjęły władze kraju, aby poprawić sytuację Polaków na Litwie, zapytał w interpelacji do szefa MSZ poseł Piotr Liroy-Marzec:
Interpelacja w sprawie dyskryminacji Polaków na Litwie
Szanowny Panie Ministrze,
w ostatnich tygodniach zwracają się do mnie liczni nasi rodacy zamieszkujący na Litwie. Oprócz znanych od lat problemów m. in. z pisownią nazwisk, pojawiają się ciągle nowe, związane przede wszystkim z utrudnianiem przez władze litewskie funkcjonowania polskich szkół.
Wobec powyższego, pragnę zapytać:
– Jakie działania podjął Ambasador RP na Litwie w sprawie polskiej szkoły im. Lelewela w Wilnie i czy minister ocenia te działania jako wystarczające i adekwatne do sytuacji?
– Jak wyglądała pomoc Państwa Polskiego a w szczególności MSZ dla polskiej szkoły im. Lelewela w Wilnie od 2006 do 2016? Proszę o uwzględnienie każdego roku osobno.
– Jak wyglądała pomoc Państwa Polskiego a w szczególności MSZ dla polskiej szkoły im. Lelewela w Wilnie od 2006 do 2016? Proszę o uwzględnienie każdego roku osobno.
– Jakie działania podejmuje polska dyplomacja na Litwie, w strukturach UE, w organizacjach europejskich i ogólnoświatowych, w NATO aby zakończyć dyskryminację mniejszości polskiej na Litwie?
Z poważaniem,
Piotr Liroy-Marzec
Poseł na Sejm RP
amp, dorzeczy.pl, kresy.pl, fot. screen TV Republika