Lista wstrzymanych przez Pentagon inwestycji została opublikowana przez amerykańskie radio publiczne NPR. Rozgłośnia otrzymała wykaz od jednego z kongresmanów.
Mowa o 127 inwestycjach planowanych w wielu krajach świata. Około połowa z tych projektów miała być realizowana w samych Stanach. Ich łączna wartość to 3,6 mld dolarów.
Pięć ze wstrzymanych inwestycji dotyczy Polski. Wszystkie z nich miały powstać w ramach Europejskiej Inicjatywy Odstraszania (European Deterrence Initiative, EDI). To program uruchomiony przez Biały Dom po aneksji Krymu przez Rosję, a jego głównym założeniem jest zwiększanie bezpieczeństwa w Europie prze zwiększenie obecności USA w regionie.
Cztery projekty, które miały być realizowane w Polsce, nie zawierają szczegółowej informacji o konkretnym miejscu budowy. Jak donosi portal polsatnews.pl, chodzi o inwestycje infrastrukturalne – budowę stacji i torów kolejowych, składów amunicji i koszar. Budowy zaplanowane były na okres od kwietnia do września 2020 roku.
Piąty projekt zakładał budowę obiektu przechowującego paliwo na lotnisku w Powidzu, zaplanowany na listopad 2020 roku. Jego wartość opiewa na kwotę 21 mln dolarów.
Deklarację o programie EDI podpisali we wrześniu 2018 roku prezydent Andrzej Duda i prezydent Donald Trump.
"Uznając znaczenie wzmocnionej i dostosowanej wysuniętej obecności NATO na wschodniej flance oraz europejskiej inicjatywy odstraszania autorstwa Stanów Zjednoczonych, Polska i Stany Zjednoczone zobowiązują się do rozważenia wariantów wzmocnienia militarnej roli Stanów Zjednoczonych w Polsce. W toku wzmożonych konsultacji dokonamy analizy wykonalności tej koncepcji" – czytamy w umowie.
Rezultaty programu EDI oceniał pozytywnie szef MON, Mariusz Błaszczak.
Portal Defence24.pl informował, że w grudniu 2018 roku odbyło się spotkanie, w którym Amerykanie przekonywali polskie koncerny do udziału w inwestycjach realizowanych m. in. w ramach EDI. – W ostatnich czterech latach 27 polskich firm otrzymało w ramach amerykańskich projektów w Polsce w sumie 40 mln dolarów – wskazał wówczas zastępca ambasadora USA w Polsce, Eric F. Green.
Wszystko przez mur
Wstrzymanie inwestycji ma związek z realizacją sztandarowej obietnicy Donalda Trumpa z czasów kampanii wyborczej w 2016 roku. Zaoszczędzone pieniądze Stany Zjednoczone przeznaczą bowiem na budowę muru na granicy z Meksykiem. Budowla ma rozciągać się na całym tym odcinku, licząc około 280 km. Mur ma być zaporą przed nielegalnymi imigrantami z Ameryki Środkowej i Południowej. Przypomnijmy, że według obietnic wyborczych Trumpa, za mur zapłacić mieli Meksykanie.
Jak donosi "The New York Times", działania Pentagonu mają związek z zapowiedziami Trumpa po tym, jak Kongres odmówił mu funduszy na budowę muru. Prezydent USA wprowadził wtedy stan wyjątkowy na granicy argumentując, że imigranci z Meksyku są zagrożeniem dla Amerykanów.
Czytaj też:
Trump deklaruje neutralność w sporze o reparacje. "To sprawa między Polską a Niemcami"Czytaj też:
Prezydent Trump odwołuje wizytę w Polsce