W dniu 28 września 2019 r. w Warszawie odbędzie się Konferencja naukowa „Osądzić Rzeź Woli” („Genocide Wola 44”). Jest ona związana z 75. rocznicą zbrodni ludobójstwa określanej jako Rzeź Woli. Zbrodnia ta została dokonana w sierpniu 1944 r. na Woli - w jednej z dzielnic Warszawy okupowanej przez Niemców podczas II wojny światowej - na rozkaz dowództwa III Rzeszy przez oddziały armii niemieckiej. W ciągu kilku dni Niemcy w okrutny sposób zamordowali ponad 50 tys. cywilnych osób - kobiet, mężczyzn i dzieci - a następnie próbowali zatrzeć ślady zbrodni poprzez spalenie ciał ofiar. Była to największa zbrodnia wojenna Wehrmachtu dokonana podczas II wojny światowej. Zbrodnia nigdy dotąd nie osądzona.
Celem konferencji „Osądzić Rzeź Woli” jest przywrócenie pamięci o tej okrutnej zbrodni armii niemieckiej, poinformowanie krajowej i międzynarodowej opinii społecznej o jej skali i przebiegu oraz doprowadzenie do postawienia przed właściwym organem sądowniczym sprawców i ich następców prawnych, gdyż Rzeź Woli 1944 r., jako zbrodnia ludobójstwa, nie ulega przedawnieniu.
Honorowy patronat nad Konferencją „Osądzić Rzeź Woli” objęli Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska i Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.
Na zakres merytoryczny konferencji składać się będą trzy bloki tematyczne:
1) Blok świadectw – dokumenty, świadkowie, relacje filmowe,
2) Blok historyczny – referaty historyczne ukazujące znaczenie zbrodni w czasie jej dokonywania, jak i w okresie późniejszym,
3) Blok prawny - referaty ukazujące aspekty prawne samej zbrodni, jak też niezbędne działania dla jej osądzenia przed organem o znaczeniu międzynarodowym.
Od strony organizacyjnej konferencja podzielona jest na dwie części. Pierwsza z nich obejmująca Blok Świadectw odbędzie się w Kościele Św. Wojciecha w Warszawie przy ul. Wolskiej 76. To miejsce symboliczne i niejako centrum wydarzeń określanych jako Rzeź Woli. W sierpniu 1944 roku było to jednocześnie miejsce masowych rozstrzeliwań, obóz przejściowy dla czekających na śmierć i sala operacyjna dla rannych, którzy uszli śmierci. Ta część konferencji będzie dostępna dla każdej zainteresowanej osoby. Konferencję poprzedzi koncelebrowana Msza Święta za dusze wszystkich pomordowanych podczas Rzezi. W tej części konferencji przedstawione zostaną świadectwa ocalałych z Rzezi świadków ówczesnych wydarzeń. Tych, którzy na własne oczy widzieli... Odbędzie się też prapremiera dwóch filmów. Blok świadectw zwieńczy złożenie kwiatów pod pamiątkową tablicą umieszczoną na frontowej ścianie świątyni.
Część druga obejmująca Blok historyczny i Blok prawny odbędzie się w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej znanym pod nazwą Przystanek Historia w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 21/25. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc uczestnictwo w tej części będzie dostępne tylko dla zarejestrowanych wcześniej uczestników. Rejestrację prowadzimy na naszej stronie internetowej http://genocidewola44.pl. Dla osób, które nie znajdą miejsca na sali, przewidziana jest transmisja obrad on-line przez Internet. Link dostępu zostanie wkrótce udostępniony na naszej stronie. Polecamy też zamieszczone na tej stronie opracowania, świadectwa, dokumenty i archiwalne zdjęcia.
Zobacz szczegółowy program konferencji.
Kontakt do organizatorów: [email protected]