Niemcy powinni upamiętnić wszystkie ofiary wojny na wschodzie Europy, tworząc miejsce pamięci i dokumentacji, a nie pomnik - przekonywali uczestnicy dyskusji w Berlinie.
Inicjatywa wzniesienia w stolicy Niemiec pomnika ku pamięci polskich ofiar wojny i okupacji hitlerowskiej ma poparcie wielu polityków z różnych opcji – informuje Deutsche Welle. W tym gronie pojawiają się nawet takie osoby jak przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schaeuble czy szef Haiko Maas. Jednak duża część historyków niemieckich krytycznie ocenia ten projekt. Sceptycy przestrzegają przed pomijaniem innych ofiar wojny na wyniszczenie na wschodzie Europy, a także ograniczaniem się do symboliki w polityce historycznej. Tak sytuację ocenili uczestnicy czwartkowej dyskusji na ten temat, która odbyła się w Fundacji Pomnika Pomordowanych Żydów Europy w Berlinie.
– Naszym celem nie może być pomnik. Potrzebujemy miejsca, które będzie informować o różnych aspektach wojny (na wschodzie) i różnych grupach ofiar – podkreślał były dyrektor Muzeum Niemiecko-Rosyjskiego Berlin-Karlshorst Peter Jahn. Zabiega on o upamiętnienie w taki sposób ofiar nazistowskiej polityki Lebensraum.
Inni zaznaczali, że tylko stworzenie miejsca pamięci i dokumentacji umożliwi uczczenie pamięci poległych, ale również na edukację historyczną nt. wojny na wyniszczenie we wschodniej części kontynentu. Wskazano, że wiedza Niemców na ten temat jest bardzo mała.
Z kolei prof. Michael Wildt uznał, że władze niemieckie popierają budowę pomnika ze względu na relacje z Polską i chcą "iść na ustępstwo temu ważnemu, europejskiemu państwu". – Z kolei Polska pod rządami PiS ma jasny program nacjonalizacji pamięci, podkreśla się, że to Polacy są ofiarami. Mamy do czynienia z polityczną instrumentalizacją debaty – powiedział.
Czytaj też:
Merkel chce powiązania funduszy UE z praworządnością
Czytaj też:
Gauck: Europa myli się, gdy twierdzi, że Polska czy Węgry są na progu faszyzmu