Rząd o podatku detalicznym i podsumowaniu ŚDM
Podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów głównym tematem będzie projekt nowelizacji przepisów o podatku handlowym. Miał on obowiązywać od 1 września, ale został zawieszony po zastrzeżeniach zgłaszanych przez Komisję Europejską. Proponowane obecnie przepisy zakładają wejście w życie podatku detalicznego od 1 stycznia 2018 roku.
Wśród innych tematów podczas obrad rządu ma znaleźć się między innymi raport z prac zespołu, który zaangażowany był we wsparcie organizacji Światowych Dni Młodzieży oraz przygotowanie pielgrzymki papieża Franciszka do Polski.
Unijni ministrowie w Luksemburgu o CETA
We wtorek dojdzie w Luksemburgu do nadzwyczajnego posiedzenia unijnych ministrów odpowiedzialnych za sprawy handlowe. Ich dyskusja będzie koncentrować się wokół podpisania umowy CETA, podczas zaplanowanego na 27 października szczytu UE - Kanada, a także tymczasowego wejścia w życie tych przepisów jeszcze przed ratyfikacją przez państwa unijne.
Problemem może okazać się stanowisko Belgii, bo parlament jednego z jej regionów - Walonii odrzucił możliwość ratyfikacji umowy CETA przez władze krajowe. Do wejścia w życie przepisów o zniesienie niemal wszystkich ceł oraz liberalizacji handlu usługami między Unią a Kanadą potrzebna jest zaś ratyfikacja umowy przez wszystkie państwa UE.
Legia w Madrycie z "Królewskimi"
We wtorkowy wieczór oczy polskich kibiców piłkarskich będą skierowane na stolicę Hiszpanii. W Madrycie dojdzie do spotkania, w którym drużyna Legii Warszawa zmierzy się w Lidze Mistrzów z tamtejszym Realem. Jeszcze żadna polska drużyna nie grała w fazie grupowej tych
rozgrywek z aktualnym ich triumfatorem. "Legioniści" zagrają w "jaskini lwa" i, choć z góry skazywani są na porażkę, będą starali się walczyć o jak najkorzystniejszy rezultat.
Hiszpańskie władze, obawiając się przyjazdu z Warszawy najbardziej radykalnych pseudokibiców, wprowadziły zaś specjalne środki ostrożności. Porządku wokół stadionu Santiago Bernabeu i na ulicach Madrytu ma pilnować około dwóch tysięcy pracowników różnych
służb, choć na co dzień jest ich o połowę mniej.
pw
DoRzeczy.pl
fot. flickr.com/premierrp