Wybory prezydenckie odbędą się w maju 2025 r. Ich dokładny termin marszałek Sejmu Szymon Hołownia ma podać 8 stycznia.
Dotychczas start w wyborach zadeklarowali: Karol Nawrocki (popierany przez PiS), Rafał Trzaskowski (KO), Sławomir Mentzen (Konfederacja), Szymon Hołownia (Trzecia Droga), Marek Jakubiak (Wolni Republikanie), Magdalena Biejat (Nowa Lewica), Piotr Szumlewicz (związkowiec i publicysta), Romuald Starosielec (Ruch Naprawy Polski) oraz Marek Woch (Ogólnopolska Federacja "Bezpartyjni i Samorządowcy").
Wybory prezydenckie. "Stan gry na dziś"
Kandydat Komitetu Obywatelskiego w przyszłorocznych wyborach na urząd prezydenta RP, popierany przez Prawo i Sprawiedliwość, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki prowadzi intensywną prekampanię wyborczą. W ostatnich dniach odwiedził m.in. Podkarpacie, województwo podlaskie oraz Trójmiasto.
"Stan gry na dziś: ściga mnie nadal Federacja Rosyjska za konsekwentne usuwanie obiektów sowieckiej propagandy, byli funkcjonariusze komunistycznego państwa chcą postawić mnie przed sądem za konsekwentną walkę z ich przywilejami emerytalnymi, minister polskiego rządu publicznie ogłasza, że służby będą działać wokół mnie, bo jestem kandydatem obywatelskim na urząd prezydenta RP" – napisał w piątek na portalu X Karol Nawrocki.
"Tymczasem ja z radością spotykam się z Polakami, żeby rozmawiać o naszej przyszłości w wolnej, silnej i bogatej Polsce, Polsce z marzeniami i aspiracjami. A entuzjazm i mobilizacja rośnie równolegle do skali ataków – nieważne czy atakuje Rosja, funkcjonariusze SB, czy obecny rząd RP i jego minionki" – stwierdził kandydat na prezydenta i szef IPN.
Chcą odebrać immunitet Nawrockiemu
Karol Nawrocki może stracić immunitet. Marszałek Szymon Hołownia potwierdził, że do Sejmu wpłynął wniosek w tej sprawie. Zgodnie z ustawą o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, prezes IPN – tak jak posłowie – jest chroniony immunitetem. O jego uchyleniu decyduje Sejm.
Autorem wniosku przeciw Karolowi Nawrockiemu jest stowarzyszenie emerytów mundurowych. Chodzi o wypowiedź szefa IPN, dotyczącą odebrania przywilejów emerytalnych funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa, którą uznano za obraźliwą.
Czytaj też:
Niebezpieczny pomysł ws. wyborów prezydenckich. "Jak oni kombinują"Czytaj też:
Mentzen po spotkaniu u prezydenta. "Zapowiada się ciekawa kampania!"