Sejm przyjął tę ustawę w poniedziałek, 2 marca, natomiast Senat – wczoraj.
– Jestem przekonany, że już w poniedziałek w oparciu o tę ustawę będzie możliwe działanie dla dyrektorów szpitali, starostów, marszałków, wszystkich tych, którzy za szpitale odpowiadają. Po to, żebyśmy byli jeszcze bardziej przygotowani i mogli szybko działać w przypadku kolejnych zachorowań – mówił na konferencji prasowej w Nysie prezydent.
Andrzej Duda przypomniał, że do tej pory w Polsce potwierdzono pięć przypadków zakażenia koronawirusem. W jego ocenie sytuacja jest pod kontrolą. Jednocześnie zaapelował do wszystkich o szczególną ostrożność i niebagatelizowanie objawów grypy.
Ustawa o koronawirusie zakłada m.in., że pracodawca, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się choroby, może polecić pracownikowi wykonywanie obowiązków zdalnie z domu. Wprowadza też rozwiązania zapewniające prawo otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem.
Ustawa określa także m.in. zasady udzielania i finansowania świadczeń opieki zdrowotnej w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Zgodnie z przepisami, w skrajnym przypadku, gdy stan epidemii i zagrożenia przekroczy możliwość działania administracji rządowej i samorządów, rząd może – w drodze rozporządzenia – określić zagrożony obszar wraz ze wskazaniem rodzaju strefy, na którym wystąpił stan epidemii.
Czytaj też:
Kobieta z podejrzeniem koronawirusa uciekła z przychodni w Katowicach