Światowe Forum Ekonomiczne zleciło przeprowadzenie ankiety, która dałaby odpowiedź na pytanie o stosunek obywateli poszczególnych państw do szczepionki na koronawirusa. Badanie przeprowadziła firma badawcza Ipsos wśród blisko 20 tys. dorosłych z 27 krajów (w okresie od 24 lipca do 7 sierpnia).
Ogółem 74 proc. dorosłych na świecie zaszczepiłoby się na COVID-19, jeśli szczepionka będzie dostępna. Najchętniej wolę przyjęcia szczepionki wyrazili Chińczycy – 97 proc. zadeklarowało taką gotowość. Z kolei 26 proc. badanych nie bierze pod uwagę szczepienia. Wśród najbardziej sceptycznych przewodzą Rosjanie, Polacy i Węgrzy. Aż 46 proc. obywateli Rosji odmówiłoby przyjęcia szczepionki. W Polsce i na Węgrzech odsetek ten wyniósł 44 proc. Na dalszym miejscy znaleźli się Francuzi – tam nie chce się szczepić 41 proc. badanych.
Powodem odmowy szczepienia jest najczęściej obawa o możliwe powikłania. – Tak duży brak zaufania do szczepionek jest na tyle znaczący, że może zagrozić skuteczności wprowadzenia szczepionki przeciwko COVID-19 - powiedział Arnaud Bernaert, szef działu kształtowania przyszłości zdrowia i opieki zdrowotnej w WEF.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 691 nowych przypadkach koronawirusa i kolejnych 8 zgonach. W ciągu ostatniej doby najwięcej zakażeń wykryto na Mazowszu.
Nowe przypadki dotyczą województw: mazowieckiego (121), małopolskiego (120), wielkopolskiego (93), podkarpackiego (92), śląskiego (54), łódzkiego (43), pomorskiego (41), dolnośląskiego (27), lubelskiego (27), świętokrzyskiego (15), warmińsko-mazurskiego (15), lubuskiego (13), kujawsko-pomorskiego (11), opolskiego (9), podlaskiego (8) i zachodniopomorskiego (2).
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w komunikacie o śmierci kolejnych 8 osób. To pięciu mężczyzn i trzy kobiety w wieku od 58 do 95 lat. "Większość osób miała choroby współistniejące" – napisano w raporcie.
Czytaj też:
Wiedziała, że ma koronawirusa i pojechała do sklepu. Grozi jej 8 lat więzieniaCzytaj też:
Kaczyński wygrał w sądzie z Obywatelką RP