Na miejscu pojawili się m. in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicepremier Piotr Gliński, wicepremier Jacek Sasin, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, wiceszef PiS Antoni Macierewicz oraz byli marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.
Rozmowy dotyczą ustalenia szczegółowego harmonogramu rekonstrukcji rządu, a także potwierdzenia decyzji dotyczących zmian w gabinecie Mateusza Morawieckiego.
Czytaj też:
"Zaliczamy wpadkę za wpadką". Kulisy wyboru Tomczyka na szefa klubu KO
Nadchodzą duże zmiany
W ramach porozumienia koalicyjnego Solidarna Polska uzyska 10 wiceministrów, z kolei lost tzw. piątki dla zwierząt jest już przesądzony – donosi portal wpolityce.pl. Tym co ma nadal dzielić koalicjantów jest tzw. ustawa covidowa.
W sobotę liderzy Zjednoczonej Prawicy podpisali w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ulicy Nowogrodzkiej nową umowę koalicyjną, co zakończyło spór w obozie rządzącym. – Mamy przed sobą trzy lata do kolejnych wyborów parlamentarnych i jestem zupełnie pewien, że to będą lata dobrze wykorzystane dla Polski – mówił prezes PiS.
Z informacji, do jakich dotarł portal wpolityce.pl, wynika że sprawa "piątki dla zwierząt" jest już przesądzona. "Z obu stron słyszymy też, że jest potrzeba zamknięcia ostatecznych negocjacji jeszcze w tym tygodniu" – czytamy.
W negocjacjach został jeszcze jeden punkt, który budzi emocje – tzw. ustawa covidowa (przez opozycję określana mianem "bezkarnościowej". Obie strony przekonują, że ustawa jest bardzo trudnym punktem negocjacyjnym Zjednoczonej Prawicy – podkreśla portal.
"Pierwsza wersja projektu tej ustawy nie wejdzie w życie i to jest bardzo dobra wiadomość. Nie możemy jednak blokować wprowadzenia innych zapisów, które byłyby dla nas akceptowalne. Chcemy tu porozumienia i konsensusu. To kluczowy tydzień dla koalicji" – stwierdził jeden z polityków Solidarnej Polski.
Z informacji portalu wynika, że nie wchodzi w grę scenariusz, w którym PiS wycofa się z ustawy. Przeciwko takim działaniom stanowczo protestuje otoczenie premiera.
Wpolityce.pl zapewnia, że obie strony dążą do kompromisu i w niedługim czasie powinniśmy uzyskać informacje o zakończeniu negocjacji.
Czytaj też:
"Rz" nieoficjalnie: Sprawozdania finansowe Konfederacji i Zielonych odrzuconeCzytaj też:
Pieniądze za praworządność. Oto propozycja Niemiec