Wnioskodawcy poselskiego projektu, deklarują, że zaproponowane zmiany mają zapewnić spójność i przejrzystość nowych regulacji prawnych i ich właściwe wdrożenie. Za przyjęciem ustawy głosowało 228 posłów, 200 było przeciw, a sześciu wstrzymało się od głosu.
Wybór prezesa TK
Projekt ustawy zmienia m.in. regulację zasad wybieralności prezesa TK. Zgromadzenie Ogólne Trybunał Konstytucyjnego przedstawia prezydentowi kandydatów w terminie miesiąca od dnia, w którym powstał wakat.
Aktualnie obowiązująca ustawa stanowi, że obrady ZO TK zwołuje się między 30 a 15 dniem przed upływem kadencji prezesa.
Stosownie do uchwalonej ustawy, prezydent wybiera sędziego Trybunału, któremu powierza pełnienie obowiązków prezesa Trybunału, spośród sędziów Trybunału o najdłuższym stażu pracy w sądownictwie powszechnym lub w administracji państwowej szczebla centralnego na stanowiskach związanych ze stosowaniem prawa.
W przypadku braku skutecznego wyboru kandydata na stanowisko prezesa TK lub nie powołania go w określonym czasie, kompetencje będzie tymczasowo sprawować sędzia pełniący obowiązki prezesa TK.
Gwarancja stabilności funkcjonowania TK
Projekt ustawy wprowadza też liczne przepisy przejściowe mające na celu zapewnienie lepsze funkcjonowania TK.
„W odniesieniu do postępowania przed TK projekt przewiduje, że sprawy wszczęte i niezakończone przed wejściem w życie ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK będą prowadzone na zasadach w niej określonych. Czynności procesowe dokonane przed wejściem w życie ustawy o organizacji i trybie postępowania przez TK pozostaną w mocy” - czytamy na stronie Sejmu.
Wejście ustawy w życie
Projekt ustawy przewiduję 14-dniowe vacatio legis (okres między publikacją aktu, a jego wejściem w życie), z pewnymi wyjątkami. Zostaję odroczona utrata mocy przepisów dotyczących Biura TK do 1 stycznia 2018 roku. Biuro Trybunału Konstytucyjnego zostanie zastąpione przez Kancelarie TK oraz Biuro Służby Prawnej TK.