Prezentujemy treść wystąpienia minister sprawiedliwości Węgier.
Szanowny Panie Premierze! Szanowny Panie Dyrektorze, drodzy polscy Przyjaciele!
W tym trudnym czasie, w jakim postawiła nas wszystkich epidemia koronawirusa, prawdziwym pokrzepieniem serca i zaszczytem jest fakt, że Instytut Współpracy Polsko – Węgierskiej im. Wacława Felczaka przyznał mi w tym roku Nagrodę Strażnika Wartości. Bardzo żałuję, że nie mogę być z Państwem osobiście, ale ufam, że wkrótce się spotkamy.
Przyjmuję tę zaszczytną nagrodę z wdzięcznością i pokorą. Dziękuję wszystkim pracownikom Instytutu za ofiarną pracę, poświęconą pielęgnowaniu wspólnej tradycji naszych narodów i staniu na straży duchowego dziedzictwa Wacława Felczaka.
Dla nas, Węgrów, profesor Felczak jest wzorem, człowiekiem, który dał odważną, humanitarną, a zarazem przykładną odpowiedź na wyzwania burzliwej historii XX wieku. Był obywatelem Europy Środkowej, który stawiał czoło zarówno systemowi faszystowskiemu jak i komunistycznemu. Był wrażliwym polskim patriotą i legendarnym apostołem polsko-węgierskiej przyjaźni. Nawet umierając kazał nam pamiętać o węgierskiej historii: zmarł 23 października, w dniu poświęconym pamięci powstania i walk wolnościowych 1956 roku.
Pielęgnowanie przyjaźni z Polską i polskim narodem stanowi niezbywalną część węgierskiej tożsamości narodowej i kultury. Polska i Węgry w minionym tysiącleciu doświadczyły na własnej skórze burzliwej historii, i kiedy tylko było to możliwe, wspieraliśmy się nawzajem: tak było w czasie klęski pod Mohácsem, w okresie walk wolnościowych lat 1848/49 oraz podczas wojny polsko-bolszewickiej. Tak ważny dla nas okres, październik 1956 roku również przeżywaliśmy razem. Ta stara przyjaźń ma swoją kontynuację na nowych drogach Unii Europejskiej, ale sojusz jest ten sam, co dawniej, bo dzisiaj także ramię w ramię walczymy o nasze racje.
Jestem dumna, że mogę mieć swój udział w tej tysiącletniej przyjaźni. Myślę, że ta nagroda wykracza poza moją osobę i stanowi uznanie wszystkiego, co nas łączy i w co wszyscy wierzymy: w opartą na suwerennych narodach, wielobarwną i silną Europę, gdzie fundamentem społeczeństwa jest rodzina, chrześcijaństwo i konserwatywne wartości.
To wyróżnienie jest dla mnie potwierdzeniem, że kierunek, który obrały nasze kraje, jest słuszny, nawet w sytuacji, gdy wielu jest przeciwko nam. Ta nagroda to drogowskaz w tej walce, pochodnia, której światło zawsze wskazuje drogę wiodącą ku naszym wspólnym wartościom i naszym wspólnym celom.
Jeszcze raz bardzo dziękuję za to wyróżnienie!
Czytaj też:
"Chcieliśmy podkreślać to, co wielkie i wspaniałe". Nagrody Strażnik Pamięci 2020 przyznane