W kilku postach na Facebooku, były prezydent opisywał od rana jak przebiegają przygotowania do szczepienia.
Polityk został zaszczepiony w przychodni NZOZ "Jaskółka" przy ul. Jaskółczej w Gdańsku. Po zaszczepieniu Wałęsa napisał: "Dziękuję, udało się".
Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się w naszym kraju 27 grudnia 2020 r. W pierwszej kolejności szczepiony jest m.in. personel medyczny i niemedyczny placówek leczniczych, a od 25 stycznia dołączyły do nich osoby powyżej 70 lat.
Ponad 200 tys. Polaków otrzymało już dwie dawki szczepionki
Ponad 200 tys. Polaków otrzymało już dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19, a tylko pierwszą dawkę – ponad 976 tys. osób. Rząd przewiduje, że szczepienia grupy zero zakończą się w lutym. W przyszłym tygodniu spodziewana jest pierwsza dostawa szczepionki firmy AstraZeneca.
Według rządowych danych najwięcej szczepień wykonano na Mazowszu (185,5 tys.), Śląsku (132 tys.), Dolnym Śląsku (104,1 tys.) oraz w Wielkopolsce (102,7 tys.). Najmniej szczepień wykonano w woj. lubuskim (28,8 tys.), opolskim (32,7 tys.) i świętokrzyskim (33 tys.).
W woj. pomorskim wykonano ponad 78 tys. szczepień przeciw COVID-19, w tym prawie 16 tys. drugą dawką. Z danych opublikowanych na stronie gov.pl wynika, że w niedzielę w regionie zastrzyk otrzymały jedynie 2 osoby. Była to najniższa dzienna liczba iniekcji w kraju.
Śląska służba zdrowia zamawia obecnie ok. 50 tys. szczepionek tygodniowo. Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek w poniedziałek zapewnił, że liczba szczepień może być zwielokrotniona. Sytuację epidemiologiczną w regionie ocenił jako "bardzo stabilną".
Z kolei w woj. łódzkim do 127 z 430 punktów nie dotarły w poniedziałek przeznaczone dla seniorów zamówione szczepionki przeciw COVID-19. Rzeczniczka wojewody Dagmara Zalewska poinformowała, że wojewoda ma zapewnienie, że szczepionki dotrą we wtorek. Zabiegi przełożono na kolejne dni tygodnia.
Natomiast Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Olsztynie przewiduje, że do niedzieli zaszczepi 180 seniorów oraz blisko tysiąc pracowników służby zdrowia, którzy otrzymają drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Pod względem liczby szczepień będzie to rekordowy tydzień w tej placówce.
W Polsce obecnie stosowana jest szczepionka Comirnaty opracowana przez amerykański koncern Pfizer i niemiecką firmę BioNTech oraz substancja amerykańskiego przedsiębiorstwa Moderna. Oba preparaty wykorzystują niestosowaną wcześniej w szczepionkach technologię mRNA i – według badań – mają podobną skuteczność sięgającą 95 proc. Comirnaty musi być przechowywana i transportowana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, substancja Moderny – minus 25-15 stopni. Po wyjęciu z zamrażarki można je jeszcze trzymać przez miesiąc (Moderna) lub pięć dni (Comirnaty) w temperaturze plus 2-8 stopni.
Czytaj też:
Nowe dane Ministerstwa Zdrowia. Zmarły 253 osoby zakażone COVID-19