W ustawie uchwalonej przez Sejm 3 lutego 2011 r., napisano, że święto to jest hołdem "dla bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".
Data 1 marca nawiązuje do wydarzeń z 1951 r., kiedy w więzieniu mokotowskim wykonano karę śmierci na członkach IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce.
Nie złożyli broni
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Nie złożyli broni. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę.
Historycy szacują, że w działania powojennego podziemia zaangażowanych było nawet 180 tysięcy osób, a ponad 20 tysięcy walczyło z bronią w ręku. Żołnierze Wyklęci ginęli w starciach z oddziałami NKWD i Urzędu Bezpieczeństwa. Byli torturowani i mordowani w ubeckich katowniach. Grzebano ich w bezimiennych mogiłach. Mieli być na zawsze wyparci z pamięci. Dziś mają swoje święto.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Prezydent Andrzej Duda o 11:00 odwiedzi miejsce pamięci “Willa Jasny Dom” i złoży wieniec przed tablicą upamiętniającą ofiary komunistycznego terroru. O 14:00 wręczy odznaczenia państwowe Żołnierzom Niezłomnym oraz osobom pielęgnującym pamięć o powojennej historii Polski, a o godz. 15:30 odbędzie się wręczenie awansów generalskich oficerom Wojska Polskiego. Z kolei o 20:00 prezydent odwiedzi Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Premier Mateusz Morawiecki o 12:00 weźmie udział w uroczystościach z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na „Łączce”. O 13:10 złoży kwiaty przy wyremontowanych kwaterach wojennych żołnierzy Wojska Polskiego 1939 r. i Armii Krajowej, a o 15:00 weźmie udział w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej płk. Łukasza Cieplińskiego oraz siedmiu członków IV Zarządu Zrzeszenia WiN Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych. Z kolei o 20-tej premier weźmie udział w rozmowie o Wyklętych na Facebooku.
Czytaj też:
Wbrew propagandzie PRL. Tak Wyklęci walczyli z bandytyzmemCzytaj też:
Kasprzyk: Ducha narodu i wolności zabić nie można