W obszernym, liczącym ponad 250 stron dokumencie znalazły się wyniki analiz akt postępowań oraz rekomendacje dla organów państwa i innych podmiotów.
Komisja przebadała 349 spraw. Zostało w nich poszkodowanych 188 dziewczynek i 173 chłopców, w niektórych przypadkach zabrakło informacji o płci dziecka.
Najmłodsza ofiara miała rok, a w 22 przypadkach były nimi dzieci do 3 roku życia.
Komisja do prokuratury przekazała 137 zgłoszeń, z których 36 dotyczyło braku zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa pedofilii.
Kto jest sprawcą?
Zdecydowana większość dopuszczających się pedofilii to mężczyźni. Na 292 sprawców skazano ich aż 275, co stanowi 94 proc. wszystkich zgłoszeń.
Aż 35,6 proc. przestępców należało do rodziny dziecka, a 12 proc. było rodzicem pokrzywdzonego.
Pod lupą Komisji znalazło się 100 przypadków, w których osoba duchowna została podejrzana o wykorzystanie seksualnie dziecka. Stanowi to 30 proc. wszystkich spraw. Do prokuratury przekazano 36 zgłoszeń dotyczących niezawiadomienia odpowiednich organów o możliwości popełnienia przestępstwa przed duchownego.
Struktura raportu
W pierwszej części raportu wskazano na strukturę i umiejscowienie Komisji na mapie wszystkich organów sprawiedliwości w Polsce. Następnie autorzy raportu opisali aspekt prawny i psychologiczno-seksualny wykorzystywania dzieci.
Dalej opisane zostały wyniki badań i działania podjęte przez Komisję w związku ze zgłoszonymi sprawami.
Raport zawiera także inicjatywy ustawodawcze Komisji oraz rekomendacje wypracowane w oparciu o wnioski, do jakich doszła Komisja w trakcie swojej pracy.
Czytaj też:
Znany piłkarz Premier League podejrzany o pedofilięCzytaj też:
Prof. Karski komentuje unijne rozporządzenie o walce z pedofilią