„Drugie Jedwabne”, „Polska na skraju pogromu”, „Rasizm w Polsce przybiera na sile”, „Polskie uczelnie coraz bardziej rasistowskie” – to tylko kilka tytułów wykrzyczanych w okresie świątecznym przez gazety i portale. Wszystko to dla przeciętnego Polaka nużące, bo powtarzane od lat przy każdej okazji albo i bez okazji, i jak zwykle luźno się mające do faktów. Przecież jednak nie jest to przekaz do niego kierowany.
Każdy, kim nie kieruje zła wola i zamiar celowego fałszowania rzeczywistości, musi przyznać, że tragiczne wydarzenie jest tutaj wykorzystywane do propagandy w sposób cyniczny i kłamliwy. Po pierwsze – śmierć zadana w bójce czy to z użyciem noża, czy bez niego, to niestety zdarzenie często notowane przez kroniki policyjne. Szczególnie częste podczas imprez masowych, pod klubami, lokalami, gdzie nie brak pijanych bądź odurzonych i okazji do zwady. Na morderstwo w Ełku nie zwrócono by zapewne większej uwagi niż np. na niemal równoległy atak nożownika w Krakowie, gdyby tym razem w bójkę nie byli zaangażowani przybysze z Afryki. Tylko że to właśnie oni zamordowali Polaka, a nie odwrotnie, co do narracji o „narastającym rasizmie” zupełnie nie pasuje.
Sztuka propagandy istnieje jednak przecież nie od dziś – z każdej sprawy można wydobyć to, co się chce, jeśli tylko ograniczyć się do pokazania jednej, tej „właściwej” strony zagadnienia.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Do Rzeczy.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.