Na stronie internetowej Gminy Radzymin pojawił się program obchodów 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Organizatorzy zachęcają do udziału w licznych wydarzeniach.
- O znaczeniu Bitwy Warszawskiej dla losów Polski i Europy nie trzeba nikogo przekonywać. Radzymin jest w historii wojny polsko-bolszewickiej miejscem szczególnym, miastem „Cudu nad Wisłą”. Jest też miejscem, w którym kultywowano historię zwycięstwa w trudnych latach PRL – piszą włodarze Gminy Radzymin.
Gmina Radzymin wraz z organizatorami przygotowała bogaty program upamiętniający 101. rocznicę „Cudu nad Wisłą”.
Pierwsze imprezy rozpoczną się już 7 sierpnia, a zakończą w dniach 21-22 sierpnia.
Główne uroczystości odbędą się w dniach 14-15 sierpnia. 14 sierpnia zostanie odprawiona Msza święta na Cmentarzu Poległych w 1920 roku w Radzyminie. Przewidziana jest także inscenizacja bitwy o Radzymin, a następnego dnia, 15 sierpnia, odbędzie się pokaz sprzętu wojskowego. Planowany jest również przelot samolotów Orlik PZL 130, który zorganizować ma 4. Skrzydło Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.
15 sierpnia ma odbyć się także symboliczne wbicie łopaty pod budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Radzyminie. Obiekt upamiętniający wielkie zwycięstwo Polaków w 1920 roku będzie budowany przez Gminę Radzymin wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego i Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej Gminy Radzymin.
Bitwa Warszawska
W tym roku przypada 101 rocznica Bitwy Warszawskiej, która rozegrała się w sierpniu 1920 roku. Był to decydujący moment w trwającej wojnie polsko-bolszewickiej. Zwycięstwo nad bolszewikami pozwoliło zachować niepodległość dopiero co odrodzonej Rzeczpospolitej, a także uniemożliwiło dalszy marsz Armii Czerwonej na Europę Zachodnią, gdzie Moskwa pragnęła wzniecić rewolucję komunistyczną. Przegrana Polski była wyczekiwana przez liczne partia komunistyczne w całej Europie, którzy w bolszewikach widzieli szanse dla siebie i obalenie dotychczasowego systemu.
W Bitwie Warszawskiej 1920 roku, która ostatecznie zdecydowała o losach wojny, zwycięstwo przyniósł słynny manewr wojsk polskich znad Wieprza oskrzydlający Armię Czerwoną. Do dziś nie ma zgody, kto był autorem tego rozkazu, lecz można przypuszczać, że była to wspólna decyzja Szefa Sztabu Generalnego, generała Tadeusza Rozwadowskiego oraz Naczelnego Wodza, Józefa Piłsudskiego.
Budowa muzeum upamiętniającego Bitwę Warszawską jest zapowiadana od lat. Placówka miała być gotowa na rok 2020, czyli 100. rocznicę starcia, lecz projektu nie zrealizowano.
Czytaj też:
Nokaut nad Niemnem. Jak Polacy przypieczętowali wiktorię nad WisłąCzytaj też:
Wojna polsko-bolszewicka: żołnierze woleli ginąć, niż poddać się bolszewikom