Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza jest przyznawana od 2002 roku. Jest to wyróżnienie przyznawane najwybitniejszym polskim autorom za książki popularyzujące rodzimą kulturę, historię i tradycję.
Finałowa szóstka wygląda następująco:
- Paweł Lisicki, „Dogmat i tiara. Esej o upadku rzymskiego katolicyzmu”, Wydawnictwo Fronda, Warszawa, 2020
- Piotr Wierzbicki, „Powrót do Mickiewicza”, PIW, Warszawa, 2020
- Piotr Lipiński, „Kroków siedem do końca. Ubecka operacja, która zniszczyła podziemie”, Wydawnictwo Czarne, 2020
- Paulina Subocz-Białek, Ireneusz Staroń, „Poza mapą. O »Nadberezyńcach« Floriana Czernyszewicza”, Arcana, Kraków, 2020
- Wojciech Kudyba, „I co dalej?”, Pewne Wydawnictwo, Kielce, 2020
- Katarzyna Błażewska, „Przestrzenie totalitarnego zniewolenia. Doświadczenia wojny i okupacji w twórczości Józefa Mackiewicza”, Instytut Pileckiego, Kielce, 2020.
"Dogmat i tiara"
"Dogmat i tiara" to książka Pawła Lisickiego poświęcona paraliżowi zasady dogmatycznej. Autor pisze w niej o "zjawisku, które widać gołym okiem, kiedy jawni heretycy nie tylko są tolerowani, ale wręcz robią kościelne kariery, kiedy wielu biskupów chce błogosławić czynnych homoseksualistów, a siostry zakonne – bronić aborcji".
W opisie książki zmieszczonym na stronie wydawnictwa "Fronda" czytamy:
Kościół w historii był Kościołem walczącym. Żyć – znaczyło głosić z mocą dogmat i potępiać przeciwne mu argumenty. Jeśli to potępienie miało być realne, a nie abstrakcyjne, musiało też wskazywać z całą mocą na ludzi, którzy te błędy przyjmowali i wyznawali. Władza, która miała formalne umocowanie w urzędzie papieskim, władza piętnowania błędów stała się pierwszą ofiarą soboru. Jeśli władza nie działa, nie wskazuje, kto jest, a kto nie może być nauczycielem katolickim, zanika autorytet Kościoła i autorytet papieża.