– Wykorzystanie metody wierceń horyzontalnych przyniosło bardzo pozytywne rezultaty. Po raz pierwszy została ona zastosowana w skałach piaskowca w tej części Polski. Pozwala to spodziewać się odkrycia kolejnych złóż gazu na tym terenie. Rośnie potencjał Wielkopolski w zakresie powiększania zasobów gazu ziemnego w kraju – podkreśla Piotr Woźniak, prezes PGNiG.
W komunikacie koncernu czytamy, że sukcesem zakończyło się wiercenie otworu Miłosław-5K/H. Ekspertom udało się uzyskać znaczny przypływ gazu ziemnego z występujących w zachodniej Polsce skał piaskowcowych permu (tzw. czerwony spągowiec).
"Otwór zlokalizowany na koncesji Kórnik - Środa Wlkp. (nr 32/96/p) osiągnął głębokość ponad 3650 metrów, a całkowita jego długość wyniosła 4500 metrów, w tym ponad 400 metrów odcinka poziomego wierconego w złożu gazu. Wstępne testy złożowe pokazują, że nagromadzenie węglowodorów jest komercyjne, a więc z otworu Miłosław-5K/H prowadzone będzie wydobycie gazu ziemnego" – brzmi oświadczenie PGNiG.
Aktualnie prowadzone są testy przepływu gazu, które pozwolą na oszacowanie zasobów złoża. Otwór został wykonany we współpracy z zespołem segmentu wydobycia w Grupie ORLEN. Na tej koncesji PGNiG jest operatorem i posiada 51 proc. udziałów, natomiast ORLEN – 49 proc. Nowo odkryte złoże znajduje się w okolicy eksploatowanych już wspólnie przez obie spółki złóż: Radlin, Lisewo i Winna Góra.
Czytaj też:
Uniezależniamy się od Rosji. PGNiG ma nowego dostawcę gazu LNG