O godzinie 4.45 rozległ się nad gdańskim Westerplatte dźwięk syren, rozpoczynając uroczystości związane z 78. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Na początku uroczystości przemawiał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, a następnie odczytano list od prezydenta Andrzeja Dudy i przemawiała premier Beata Szydło. W Gdańsku byli też przedstawiciele rządu i parlamentu.
Spór o Apel Poległych
Kiedy po modlitwie za poległych (odmówił ją arcybiskup Sławoj Leszek Głódź), miało nastąpić odczytanie Apelu Poległych, doszło do zaskakującego incydentu. Jak podają media, zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami, apele miał odczytać harcmistrz Artur Lemański, ale nie został on wpuszczony na mównicę. Harcmistrza zatrzymał żołnierz żandarmerii wojskowej i jak tłumaczy Adamowicz, przedstawicielkę MON, która zwraca się do harcerza próbującego minąć żołnierza, słowami: "Proszę stać". Ostatecznie, to jeden z marynarzy odczytał Apel.
– To coś niebywałego i wręcz skandalicznego – komentował sytuację prezydent Gdańsk. – Od 1999 roku harcerze wraz z prezydentem Gdańska byli gospodarzami uroczystości na Westerplatte. To jest niebywale smutne, że młodzież harcerską odrzuca się, odsuwa jako rekwizyt, traktuje się jako ozdobnik. To fatalny przykład, który idzie od góry – komentował Adamowicz.
Jak informuje "Gazeta Wyborcza" spór o treść Apelu pomiędzy harcerza i Ministerstwem Obrony Narodowej, trwał już od wczoraj.
Wcześniej prezydent Gdańska, w ostrym przemówieniu odniósł się do działań rządu Beaty Szydło.