Doświadczenie nominata
Młynarkiewicz zanim został wiceprezesem Polskich Elektrowni Jądrowych, przez dwa i pół roku był prezesem Państwowej Agencji Atomistyki. W ramach tej funkcji był też Pierwszym Zastępcą Gubernatora RP w Radzie Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w latach 2020-2022. Reprezentował Polskę także w Europejskiej Grupie Organów Regulacyjnych ds. Bezpieczeństwa Jądrowego, Komitecie ds. Działalności Dozoru Jądrowego Agencji Energii Jądrowej, Grupie Szefów Europejskich Urzędów Dozoru Radiologicznego oraz w Zachodnioeuropejskim Stowarzyszeniu Regulatorów Jądrowych.
Pełniący obowiązki prezesa Polskich Elektrowni Jądrowych nabywał doświadczenie również w polskich instytucjach, takich jak Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, gdzie był dyrektorem Departamentu Ocen Oddziaływania na Środowisko. Na tym stanowisku odpowiadał za koordynację odwoławczych postępowań środowiskowych dla ważnych przedsięwzięć infrastrukturalnych w Polsce. Ponadto, jest przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawa Energii Jądrowej oraz członkiem Rady Naukowej Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej oraz Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej.
Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce
Pracownicy Polskich Elektrowni Jądrowych planują budowę pierwszej atomowej wytwórni prądu w naszym kraju. Trwa przygotowanie procesu inwestycyjnego. PEJ, będąca spółką Skarbu Państwa, ma zainwestować w to przedsięwzięcie. Budową zajmie się amerykańska firma Westinghouse.
Stworzenie kosztorysu i harmonogramu inwestycji trwało rok i pochłonęło 10 mln dolarów. Pierwsza polska elektrownia atomowa powstanie prawdopodobnie w gminie Choczewo na Pomorzu i zacznie działać za 10 lat.
Czytaj też:
Morawiecki: Rozmawiamy o połączeniu elektrowni Równe na Ukrainie z ChełmemCzytaj też:
Władze landu chcą zablokować polską inwestycję. Domagają się interwencji Berlina