Krajowy Rejestr Sądowy podjął decyzję w kwestii dokonania wpisu nowych członków rady nadzorczej TVP powołanych przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza. Wniosek został oddalony.
Rewolucja w mediach publicznych rozpoczęła się 20 grudnia. Bartłomiej Sienkiewicz odwołał wówczas prezesów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej. Nowe zarządy spółek zostały wyłonione przez nowe rady nadzorcze powołane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. 27 grudnia Sienkiewicz zdecydował o postawieniu TVP, PR i PAP w stan likwidacji. Jak tłumaczył, "pozwoli to na zabezpieczenie dalszego funkcjonowania tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania".
Jest oświadczenie prezesa TVP. Adamczyk zapowiada kroki prawne
Na portalu X opublikowano oświadczenie powołanego przez Radę Mediów Narodowych na stanowisko prezesa TVP Michała Adamczyka. "Zgodnie z przewidywaniami Sąd Rejestrowy oddalił wniosek o wpisanie do KRS pseudozarządu powołanego przez Bartłomieja Sienkiewicza. Oznacza to, że uzurpatorski zarząd oraz rada nadzorcza po 20 grudnia 2023 roku działały w spółce nielegalnie" – czytamy.
"Wszystkie decyzje podjęte przez te ciała są nieważne. Dotyczy to między innymi zawartych umów i prób niezgodnego z prawem zwolnienia wielu osób z obowiązku świadczenia pracy. Decyzja Sądu Rejestrowego jednoznacznie wskazuje na to, ze próba przejęcia TVP była i jest działaniem nielegalnym. Wyłączenie sygnałów telewizyjnych oraz stron internetowych TVP nastąpiło bez jakiejkolwiek podstawy prawnej i wygenerowało potężną szkodę w majątku spółki" – napisał Michał Adamczyk.
"Jako prezes zarządu wybrany uchwałą Rady Mediów Narodowych informuję, że wobec osób działających na szkodę spółki zostaną podjęte stosowne kroki prawne" – oświadczył.
twitterCzytaj też:
Decyzja sądu w sprawie władz TVP. Lawina komentarzy