Na 20 marca, Rada Krajowa NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" wyznaczyła Ogólnopolski Strajk Generalny. "Nie poddamy się jako rolnicy, dopóki nasze postulaty nie zostaną w pełni zrealizowane" – zapowiedzieli związkowcy.
Rolnicy z Ruchu Młodych Farmerów przygotowali specjalną mapę, na której można sprawdzić, gdzie odbędzie się najbliższy protest. "Polska stanie" – napisali w mediach społecznościowych.
Polska Agencja Prasowa podaje, że utrudnień na drogach, głównie dojazdach do większych miast i trasach szybkiego ruchu, należy spodziewać w środę od rana we wszystkich województwach.
Protest rolników. Policja apeluje o zachowanie spokoju
Komenda Główna Policji poinformowała we wtorek, że na środę zapowiedziano ponad 580 protestów z szacowanym udziałem blisko 70 tys. osób. KGP przypomina, że dwa tygodnie temu, 6 marca, podczas protestów na terenie Warszawy rannych zostało 14 funkcjonariuszy, którzy doznali urazów ciała w postaci poparzeń i stłuczeń. U jednego z nich uraz głowy były na tyle poważny, że musiał pozostać w szpitalu.
W związku z tym policja apeluje do protestujących o "zachowanie spokoju i szacunku dla innych opinii". "Policja nie jest stroną w różnego rodzaju sporach społecznych, a w swoich działaniach kieruje się wyłącznie dbałością o ład i porządek publiczny" – czytamy w komunikacie.
"Pamiętajmy, że w obecnej sytuacji, związanej m.in. z wojną za naszą wschodnią granicą, terytorium Polski może być areną działania różnych osób, mających na celu zakłócenie przebiegu protestów i destabilizację nastrojów społecznych. Prosimy o informowanie obecnych na miejscu policjantów o wszelkich sytuacjach, które mogą wskazywać na próby prowokacji" – podkreśla KGP.
Blokady dróg wokół Warszawy
Komenda Stołeczna Policji przekazała, że protest rolników będzie się wiązał z utrudnieniami na drogach powiatu legionowskiego, mińskiego i nowodworskiego, które będą trwały od wczesnych godzin porannych.
Jak podano, na terenie powiatu legionowskiego protestujący przewidują trzy punkty blokadowe: rondo w Nieporęcie (skrzyżowanie DW 631 z DW 633), rondo w Rembelszczyźnie (skrzyżowanie DW 632 z DW 633), a także rondo w Jabłonnie (na granicy z Warszawą) czyli DK 61.
Ruch tranzytowy do Warszawy przez teren powiatu legionowskiego nie jest możliwy przez: ul. Zegrzyńską (DW 631) w Nieporęcie, ul. Strużańską (DW 632) w Legionowie, oraz DK 61 w Jabłonnie (od ronda przy OBI w kierunku Warszawy) i ul. Modlińską w Jabłonnie (od ul. Zegrzyńskiej w kierunku Warszawy).
"Na terenie powiatu mińskiego protest rozpocznie się w miejscowości Trzebucza (powiat węgrowski). Następnie ciągniki przejadą DK2 i DK92 przez Kałuszyn, Mińsk Mazowiecki do Zakrętu. Uczestnicy protestu będą blokowali rondo w miejscowości Zakręt. Zakończenie protestu przewidziane jest na 19.00" – przekazano w komunikacie policji.
Z kolei na terenie powiatu nowodworskiego przewidziane są blokady w miejscowości Kazuń Nowy gm. Czosnów, na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 7 z drogą wojewódzką nr 579.
Dlaczego rolnicy strajkują?
Są dwa głównie powody protestów: Zielony Ład, który podwyższa rolnikom koszty produkcji, oraz napływ zboża i produktów rolnych ze wschodu, nie tylko z Ukrainy, ale i z krajów ościennych, z Rosją włącznie.
Czytaj też:
Problemy rolników to nie Zielony Ład i zboże z Ukrainy? Zaskakujący raport ekspertów