Kiedy dokładnie odbędą się tegoroczne wybory samorządowe? Jak poinformowała pod koniec stycznia Państwowa Komisja Wyborcza, głosowanie powinno zostać zorganizowane w dniu wolnym od pracy w terminie od 17 października a 9 listopada. Oznacza to, że w grę wchodzą trzy niedziele: 21 października, 28 października oraz 4 listopada. Zanim jednak poznamy datę wyborów, prawdopodobnie wybrany zostanie szef Krajowego Biura Wyborczego.
Troje kandydatów na szefa KBW
Dzisiaj minister Joachim Brudziński, przedstawił Wojciechowi Hermelińskiemu, przewodniczącemu Państwowej Komisji Wyborczej, troje kandydatów na stanowisko Szefa Krajowego Biura Wyborczego.
Jak czytamy na stronie MSWiA, wśród kandydatów są:
- Magdalena Pietrzak – urzędnik, wieloletnia sekretarz Powiatu Łowickiego, miasta Zduńska Wola i gminy Skierniewice;
- Mirosław Sanek – obecnie zastępca Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, wcześniej Dyrektor Generalny Ministerstwa Edukacji Narodowej;
- Paweł Szrot – urzędnik, obecnie wiceszef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w przeszłości legislator Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.
Jak potwierdza MSWiA, wszyscy kandydaci nie są członkami żadnej partii politycznej i każdy z nich posiada wykształcenie prawnicze. Wskazane osoby posiadają doświadczenie zawodowe predestynujące do objęcia funkcji zaufania publicznego i dają rękojmię rzetelnego oraz bezstronnego organizowania procesu wyborczego.
Kandydaci przedstawili też zaświadczenie o niekaralności, złożyli oświadczenia o wyrażeniu zgody na kandydowanie oraz o posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych i korzystania z pełni praw publicznych.
Wszyscy kandydaci uzyskali pozytywne opinie Szefa Kancelarii Sejmu, Szefa Kancelarii Senatu i Szefa Kancelarii Prezydenta RP. Teraz Państwowa Komisja Wyborcza sprawdzi, czy zgłoszenia spełniają wymogi formalne, a już w środę zaprosi kandydatów na spotkanie.
Hermeliński: To osoby w zasadzie związane ściśle z władzą wykonawczą
– Mogę powiedzieć z ubolewaniem że spodziewaliśmy się, że kandydaci będą pochodzili z sfery nie tak bardzo związanej stricte z polityką, bo niestety trzeba przyznać z ubolewaniem że te trzy osoby są w zasadzie związane ściśle z władzą wykonawczą, jakkolwiek oczywiście nie jest to okoliczność, która dyskryminuje automatycznie tych kandydatów. Jest to jedna z okoliczności, która będzie podlegała ocenie – mówił Hermeliński.
– Tak się składa że wszyscy kandydaci mają za sobą i są w trakcie działalności zawodowej politycznej. To nie jest cecha, której oczekiwaliśmy, ale powtarzam, nie jest to jedyna cecha, okoliczność która będzie powodować że ci kandydaci zostaną uznani za osoby które nie spełniają wymogów – dodał przewodniczący PKW.
Czytaj też:
Kiedy wybory samorządowe? PKW podaje trzy możliwe daty