O planowane zmiany w rządzie premier był pytany w środę w Sejmie. – 10 maja, czyli w piątek, przyjmę rezygnację czterech ministrów – odpowiedział Donald Tusk. Dodał, że "rekonstrukcja jest gotowa".
– Dzisiaj byłem w kontakcie z prezydentem (Andrzejem) Dudą, z kancelarią pana prezydenta. W piątek ogłoszę też nazwiska nowych ministrów, ale uroczystość w Pałacu Prezydenckim będzie później ze względu na wyjazdy pana prezydenta. Dopiero w kolejnym tygodniu – poinformował premier.
Zapowiedział, że nowi ministrowie "przystąpią od razu do pracy".
Rekonstrukcja rządu Tuska. Ministrowie chcą do Brukseli
Odejście z rządu celem wzięcia udziału w eurowyborach zapowiedzieli m.in. minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński oraz minister aktywów państwowych Borys Budka.
Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że w kwietniu 35 proc. badanych opowiedziało się jako zwolennicy rządu Tuska, 37 proc. jako przeciwnicy, a 25 proc. zadeklarowało obojętność. Oznacza to, że w zeszłym miesiącu nieznacznie obniżyła się zarówno liczba zwolenników, jak i przeciwników tego gabinetu.
Za miesiąc wybory do Parlamentu Europejskiego
Wybory do europarlamentu odbędą się w krajach Unii Europejskiej między 6 a 9 czerwca. Polacy pójdą do urn w niedzielę, 9 czerwca i wybiorą 53 eurodeputowanych.
Parlament Europejski liczy 705 członków wybieranych na pięcioletnią kadencję. Oficjalną siedzibą PE jest Strasburg, ale większość prac legislacyjnych ma miejsce w Brukseli, gdzie mieszczą się również komisje parlamentarne, biura poselskie oraz władze grup politycznych. Część zaplecza technicznego europarlamentu znajduje się także w Luksemburgu.
Czytaj też:
Nowy sondaż. Tak Polacy oceniają start ministrów w wyborach do PE