Rzeź wołyńska to ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich przy aktywnym, częstym wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej wobec mniejszości polskiej byłego województwa wołyńskiego II RP w czasie okupacji niemieckiej tego terytorium. Kulminacja mordu miała miejsce latem 1943 r. Nie jest znana dokładna liczba ofiar, historycy szacują, że zginęło ok. 50–120 tys. Polaków. Analogiczne ludobójstwo zostało przeprowadzone przez oddziały UPA w pierwszej połowie 1944 roku na terenach sąsiadujących z Wołyniem województw: lwowskiego, tarnopolskiego i stanisławowskiego, określanych jako Galicja Wschodnia bądź Małopolska Wschodnia.
Obchody 81. rocznicy Rzezi Wołyńskiej
W przypadającą w czwartek rocznicę tzw. Krwawej Niedzieli o godzinie 10.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego została odprawiona msza święta w intencji ofiar ukraińskiego ludobójstwa oraz poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Następnie o 11.30 odbyła się ceremonia złożenia wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Na godzinę 13.00 zaplanowana jest wspólna modlitwa, apel pamięci połączony ze składaniem wiązanek przy Pomniku Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej na terenie województw południowo-wschodnich w latach 1942–1947 na stołecznym Skwerze Wołyńskim.
Warszawskie uroczystości o 14.15 zakończy ceremonia składania wieńców i wiązanek kwiatów przy Pomniku 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej (Skwer Wołyński).
Miasto Chełm pamięta. "Jesteśmy to winni ofiarom i ich rodzinom"
Obchody 81. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu odbędą się także w Chełmie. Wydarzenia zaplanowane na dni 11-12 lipca organizowane sąprzez Miasto Chełm oraz Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej w tym mieście.
W czwartek 11 lipca na odsłoniętym w ubiegłym roku Skwerze Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej w Chełmie zaprezentowana zostanie przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji IPN w Lublinie wystawa pn. "Sąsiedzka krew. Ludobójstwo wołyńsko-galicyjskie 1943–1945”. W piątek 12 lipca odbędzie się m.in. druga edycja Patriotycznego Biegu Pamięci Wołynia.
Czytaj też:
Umowa Polska-Ukraina. Szewko: Kompletny bełkot, jednostronna deklaracjaCzytaj też:
Doradca Bidena: Ukraina dostanie to, czego potrzebuje