O śmierci Juliusza Kuleszy poinformowało w czwartek w mediach społecznościowych Muzeum Powstania Warszawskiego.
"Z ogromnym żalem informujemy, że na wieczną wartę odszedł Juliusz Kulesza, ps. Julek. Serdeczny przyjaciel Muzeum Powstania Warszawskiego. Grafik. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Powstańców Warszawskich i Polskiego Towarzystwa Historycznego" – przekazano.
Kim był Juliusz Kulesza?
Juliusz Kulesza urodził się 19 maja 1928 r. w Warszawie. Wychował się na Starym Mieście i Żoliborzu. Jego rodzice w okresie międzywojennym pracowali w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.
W Powstaniu Warszawskim walczył na Starym Mieście. "Łącznik zgrupowania »Róg« oddziału PWB/17/S (»Podziemna Wytwórnia Banknotów«) na Starym Mieście. 2 sierpnia uczestniczył w opanowaniu kompleksu PWPW. Do 28 sierpnia wchodził w skład jego obrońców po czym wycofał się na Nowe Miasto. Po upadku Starego Miasta wypędzony w grupie ludności cywilnej do Pruszkowa (Dulag 121), skąd udało mu się zbiec. Po wojnie projektant grafiki użytkowej dla wydawnictw. Z początkiem lat 80. zajął się historią Powstania Warszawskiego. Jest autorem książek, między innymi »Z Tasiemką na czołgi« (1979 i 1984), »Reduta PWPW« (1989) czy wyróżnionej nagrodą »Nike« »Przeciw konfidentom i czołgom« (1996)" – przypomniał profil Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.
– Tak, mój oddział bez wątpienia zaczynał Powstanie Warszawskie w charakterze konia trojańskiego. Gdyby nie atak od wewnątrz w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, to przypuszczam, że powtórzyłaby się historia z PAST-ą, którą zdobyto dopiero po trzech tygodniach. Tymczasem kompleks PWPW, obsadzony przez Niemców z bronią maszynową, który z zewnątrz wyglądał jak twierdza, udało się zdobyć już drugiego dnia powstania – opowiadał Juliusz Kulesza w rozmowie z tygodnikiem "Do Rzeczy" w sierpniu 2018 r.
"Julek" był wielokrotnie odznaczany
Kulesza został odznaczony: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Kawalerskim OOP, Krzyżem Armii Krajowej, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Partyzanckim, Medalem Wojska, Medalem za Warszawę, Medalem za popularyzację Powstania Warszawskiego, Odznaką za zasługi dla Warszawy oraz odznakami honorowymi kombatanckich środowisk – zgrupowania "Leśnik", zgrupowania "Róg", batalionów "Dzik" i "Pięść".
W 2023 r. został Honorowym Obywatelem Warszawy.
Wielki kibic Polonii Warszawa
Juliusz Kulesza był wielkim miłośnikiem piłki nożnej. Jeszcze przed wojną zaczął kibicować Polonii Warszawa. W czasie okupacji sam brał udział w nielegalnych rozgrywkach piłkarskich, jako zawodnik drużyny juniorów AKS Żoliborz. W latach 1946-1947 występował w łódzkim klubie Spójnia. Był także autorem książek poświęconych podziemnym rozgrywkom piłkarskim w Warszawie w okresie okupacji: "Podziemny futbol 1939-1944" (2012) oraz "Zakazane gole. Futbol w okupowanej Warszawie" (2014).
"W wieku 96 lat zmarł Juliusz Kulesza, uczestnik Powstania Warszawskiego, żołnierz AK, kawaler Krzyża Walecznych oraz wierny kibic Polonii Warszawa. Rodzinie i bliskim w imieniu całego Klubu składamy kondolencje i najszczersze wyrazy współczucia" – czytamy na profilu Polonii Warszawa w mediach społecznościowych.
facebookCzytaj też:
Zmarł dr Mieczysław Buczkowski. Wybitny lekarz, powstaniec warszawski