Dworczyk poinformował dziś, że premier Mateusz Morawiecki zwrócił się z wnioskiem do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o uzupełnienie porządku obrad o punkt dot. nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. – Chcemy dokonać korekty polegającej na odstąpieniu od części styczniowej nowelizacji ustawy o IPN. Odchodzimy od przepisów karnych, które mogą odwracać uwagę od celu, jaki przyświecał tym pierwszym zmianom – wyjaśniał w radiowej Jedynce.
Podczas zwołanego w trybie pilnym posiedzenia Sejmu, Michał Dworczyk uzasadniał decyzję rządu w tej sprawie. – Czyste intencje naszego rządu w żadnym elemencie niezmierzające do ograniczenia wolności słowa czy wolności badań naukowych zostały zinterpretowane niewłaściwie, a czasem były cynicznie przekłamywane – mówił szef KPRM. Jak podkreślił, w tej sytuacji strona rządowa podjęła dialog "mający na celu wyjaśnienie nieporozumień i wypracowanie lepszych rozwiązań". – Dzięki rozmowom prowadzonym od stycznia tego roku udało się uświadomić wielu naszym zagranicznym partnerom jak głęboko nieprawdziwe i krzywdzące dla Polski jest powielanie kłamstwa o odpowiedzialności bądź współodpowiedzialności Polski i Narodu Polskiego za Holocaust przeprowadzony przez Niemców w czasie II Wojny Światowej – informował Dworczyk.
Polityk podkreślił, że odpowiedzialność karna w ustawie o IPN nie była nigdy celem samym w sobie. – Miała być tylko instrumentem do walki o prawdę historyczną – przekonywał. – Dziś należy stwierdzić, że jej skuteczna ochrona jest możliwa także za pomocą innych środków, które nasz rząd podjął w czasie ostatnich miesięcy – oświadczył.
Czytaj też:
Będzie kolejna nowelizacja ustawy o IPN. Jakubiak: Czuję się zdradzony