Jak wynika z badania United Surveys dla Wirtualnej Polski, gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, do urn poszłoby 67,9 proc. ankietowanych.
Sondaż pokazuje wzrost notowań Koalicji Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, Konfederacji i Razem oraz spadek poparcia dla Lewicy i Trzeciej Drogi.
Najwięcej wyborców (33 proc.) chce głosować na KO. To wzrost o 1,8 pkt proc. względem badania z początku maja. Drugie miejsce zajmuje PiS z wynikiem 30 proc. (wzrost o 2,5 pkt proc.). Podium zamyka Konfederacja, która może liczyć na 16 proc. głosów i notuje najwyższy wzrost poparcia spośród wszystkich ugrupowań ujętych w sondażu – o 2,9 pkt proc.
Na kolejnych pozycjach znalazły się dwie formacje wchodzące w skład koalicji: Nowa Lewica (6 proc., spadek o 1,6 pkt proc.) i Trzecia Droga (5,5 proc., spadek o 1,9 pkt proc.).
Partia Razem, która jesienią ubiegłego roku przeszła do opozycji, cieszy się poparciem 5,2 proc. respondentów (wzrost o 1,3 pkt proc.).
0,1 proc. pytanych chciałoby zagłosować na inną partię. Odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć" wybrało 4,2 proc. badanych.
Sondaż: Koalicja Tuska traci władzę w każdym scenariuszu
WP przeprowadziła symulację podziału mandatów w dwóch wariantach – z Trzecią Drogą jako koalicją i jako komitetem wyborczym. W pierwszym scenariuszu TD nie przekracza 8-proc. progu. Wówczas KO miałaby w Sejmie 185 posłów, PiS – 166, Konfederacja – 79, Lewica – 17, Razem – 12.
Gdyby Trzecia Droga zdecydowała się na formułę startu jako komitet wyborczy, wówczas obowiązywałby ją próg 5 proc., a podziału mandatów w Sejmie wyglądałby następująco: KO – 180, PiS – 162, Konfederacja – 77, Lewica – 16, TD – 13, Razem – 11.
W obu wariantach obecna koalicja rządząca traci władzę, a rząd mogłyby utworzyć PiS i Konfederacja, które w pierwszym scenariuszu mają razem 245 głosów, natomiast w drugim – 239.
Sondaż został zrealizowany w dniach 6-8 czerwca 2025 r. metodą mieszaną CATI&CAWI na reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych Polaków.
Czytaj też:
Sejm o rządzie Tuska. Zapowiada się gorące posiedzenie