Mieszko I - słowiański wojownik czy może potomek Wikingów? Władca wizjoner czy może, jak sugerowano niedawno podczas dyskusji w Senacie, okrutny łupieżca, gwałciciel i podpalacz? Gdzie tak naprawdę pierwszy władca Polski przyjmował chrzest i jakie były kulisy tego przełomowego wydarzenia? Na te i wiele podobnych pytań dotyczących początków Państwa Polskiego próbuje odpowiedzieć fabularyzowany dokument „Krzyż i Korona” w reżyserii Zdzisława Cozaca, który w weekend zostanie wyemitowany na antenie TVP Historia.
Bogaty w komputerowe animacje i wierne odtworzenie średniowiecznej rzeczywistości, rekonstrukcje piastowskich grodów, bitew i życia codziennego świty Mieszka pozwala nie tylko poczuć atmosferę sprzed tysiąca lat.
- Zachęcam do obejrzenia, bo w Polsce kręci się bardzo mało filmów z czasów wcześniejszych niż XX wiek. A „Krzyż i Korona” jest świetnie zrobioną, wciągająca opowieścią o początkach Polski- mówi Piotr Gursztyn, dyrektor TVP Historia.
W filmie opinie historyków przeplatają się z fabularyzowaną opowieścią o czasach pierwszych Piastów m.in. przybyciu Dobrawy do Mieszka, bitwie piastowskiego księcia z Wieletami, chrzcie Mieszka, niszczeniu pogańskich „bałwanów”, czy spotkaniu Bolesława Chrobrego z cesarzem Ottonem III w Gnieźnie w 1000 r.
Film „Krzyż i korona” jest kolejnym z serii dokumentów pt. „Tajemnice początków Polski”. Reżyseria: Zdzisław Cozac
Scenariusz: Zdzisław Cozac, dr hab. Błażej Stanisławski.
Będzie można go obejrzeć w: TVP Historia 16 kwietnia o godz. 21.00 oraz 17 kwietnia o godz. 19.00. Emisja także w Programie 1 TVP 18 kwietnia o godz. 22:05
Zostań współwłaścicielem Do Rzeczy S.A.
Wolność słowa ma wartość – także giełdową!
Czas na inwestycję mija 31 maja – kup akcje już dziś.
Szczegóły:
dorzeczy.pl/gielda