Dzięki zastosowaniu unikalnych zabezpieczeń polski paszport jest w gronie najlepszych na świecie. Ten produkowany w PWPW dokument będzie teraz jeszcze lepiej zabezpieczony przed podrobieniem lub przerobieniem dzięki wykonanej w nowej technologii stronie personalizowanej, na której znajdują się dane oraz wizerunek posiadacza dokumentu. Obecnie jest to sztywna strona w całości wykonana z wytrzymałego i trwałego poliwęglanu. Na jej powierzchni występują m.in. takie zabezpieczenia jak element graficzny wykonany farbą zmienną optycznie, mikrodruki, elementy tłoczone oraz nitka zabezpieczająca, która jest aktywna w świetle UV.
Nowe zabezpieczenia częściowo nachodzą na obszar wizerunku posiadacza dokumentu, dzięki czemu uniemożliwiają niezauważalne ingerowanie w to pole paszportu. Aby dokument był jak najlepiej chroniony, zastosowano również zabezpieczenie SafeI®, będące kombinacją elementów soczewkowych i systemu transparentnych otworów oraz powtórzenia techniką grawerowania laserowego wizerunku posiadacza dokumentu.
Zastosowanie w paszporcie sztywnej poliwęglanowej strony umożliwiło również zainstalowanie w niej chipa zawierającego dane osobowe posiadacza dokumentu oraz jego dane biometryczne.
Informacje te są więc lepiej chronione niż w przypadku wcześniej wydawanego paszportu, w którym chip umieszczony był w okładce.
Najbardziej zauważalną zmianą są jednak nowe motywy graficzne stron paszportowych, nawiązujące do obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania niepodległości. Część z nich – pierwszy raz w historii – została wybrana w drodze internetowego głosowania. Wzięło w nim udział ponad 750 tys. osób. Najwięcej głosów otrzymali: Gabriel Narutowicz i Orzełek Legionowy. W paszporcie są także grafiki przedstawiające Bitwę Warszawską, Order Virtuti Militari oraz twórców polskiej niepodległości, m.in. Józefa Piłsudskiego oraz Wincentego Witosa.
Wniosek o wydanie paszportu można składać
w dowolnym wydziale paszportowym urzędu wojewódzkiego na terenie kraju. Każdy, kto złoży wniosek, otrzyma dokument według nowego wzoru. Konieczność złożenia takiego wniosku dotyczy jednak tylko tych osób, które chcą wyrobić swój pierwszy paszport, bądź tych, których dokument niedługo straci ważność. Po złożeniu wniosku na nowy paszport czeka się maksymalnie 30 dni. Często dokument jest jednak dostępny wcześniej: warto więc sprawdzić na stronie www.obywatel.gov.pl,
czy został już przesłany do urzędu. Można też skorzystać z usługi, w ramach której to urząd powiadomi nas, że paszport jest już gotowy.
Według danych Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA, które zajmuje się m.in. przygotowywaniem dokumentów, co roku wydawanych jest ok. 1,3–1,5 mln paszportów.
Materiał powstał we współpracy z PWPW