Cykl "Galeria widmo" opowiada o uznanych za zaginione w czasie II wojny światowej dziełach sztuki. Cykl dostępny jest na kanale youtube ONAS.
1. "Szkatuła królewska" - pamiątki polskie zgromadzone przez księżną Izabelę Czartoryską w roku 1800 utracone ze zbiorów Muzeum XX Czartoryskich w Krakowie: najsłynniejszy to Order Złotego Runa na łańcuchu należący do króla Władysława IV.
2. „Piękna Madonna z Torunia” - wykonaną z wapienia gotycką figurkę Madonny widywano już ponoć po wojnie. Niemieccy historycy sztuki wysyłali swoim polskim kolegom nieśmiałe sygnały, że może znajdować się ona w jednej z prywatnych kolekcji pod Bonn. Na razie jednak tylko jedno jest pewne: w toruńskim kościele Świętych Janów po rzeźbie pozostała jedynie jej podstawa. Madonny jak nie było, tak nie ma. Należy dodać, że nazistowska grabież bynajmniej nie przeszkodziła torunianom w oddawaniu czci utraconemu wizerunkowi Najświętszej Panienki. Kult toruńskiej Madonny trwa nieprzerwanie do dziś.
3. Relikwiarz Świętej Korduli i kamieniecki skarbiec – owalna kaseta, datowana na rok 1000 wykonana została z kości przez Wikingów z Lund. 22 płytki z poroża łosia ozdobione były reliefami z ornamentami roślinnymi i zoomorficznymi. Połączone były pozłacaną taśmą, z nasadzonymi wizerunkami smoczych łbów na łączeniach. Relikwiarz przepadł pod koniec II wojny światowej, gdy do Kamienia Pomorskiego zbliżała się Armia Czerwona. Szkatuła wraz z innym skarbami została zdeponowana w majątku hrabiego Hasso von Fleminga w Benicach. W marcu 1945 roku skrzynie z precjozami, kościelnymi paramentami i bezcennymi przedmiotami zostały załadowane na wozy i opuściły posiadłość. Do Niemiec nigdy nie trafiły. Gdzie są? Nie wiadomo.
Jeżeli cokolwiek wiesz o losach dzieł - nie bądź obojętny! Skradziona ją także i Tobie, to część naszej historii.
Realizację cyklu Galeria Widmo sfinansowano ze środków Funduszu Patriotycznego - Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.