Jens Stoltenberg w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "Financial Times" mówił o tym, czego z okresu pełnienia swojej misji na czele Sojuszu Północnoatlantyckiego. Tu wymienił decyzję dotyczącą Ukrainy.
Jens Stoltenberg: Powinniśmy Ukrainie dostarczyć więcej wojny jeszcze przed wojną
Według niego, sojusznicy powinni byli dostarczyć Kijowowi więcej broni jeszcze zanim doszło do pełnoskalowej wojny. Być może w ten sposób udałoby się jej uniknąć.
– Jeśli jest coś, czego żałuję i co teraz widzę o wiele wyraźniej, to to, że powinniśmy byli zapewnić Ukrainie o wiele więcej wsparcia militarnego o wiele wcześniej – powiedział Stoltenberg. – Myślę, że wszyscy musimy przyznać, że powinniśmy byli dać im więcej broni przed inwazją – stwierdził.
Były szef NATO przyznał jednocześnie, że wiele państw stanowczo sprzeciwiało się takiemu rozwiązaniu, obawiając się jego konsekwencji. – Jestem dumny z tego, co zrobiliśmy, ale byłoby wielką korzyścią, gdybyśmy zaczęli wcześniej – podkreślił i dodał: "Być może udałoby się zapobiec inwazji, albo przynajmniej utrudnić [Rosji] zrobienie tego, co zrobiła".
NATO ma nowego szefa. Jensa Stoltenberga zastąpił Mark Rutte
Urzędowanie na stanowisku sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg rozpoczął 1 października 2014 roku. Jego kadencja była później kilkakrotnie przedłużana. Urząd ten sprawował do 1 października 2024 roku, kiedy to zastąpił go Mark Rutte, były premier Holandii.
Drugiego dnia po objęciu stanowiska szefa NATO Rutte udał się do Kijowa i oświadczył, że Ukraina powinna mieć możliwość wystrzeliwania zachodnich rakiet dalekiego zasięgu na terytorium Rosji.
– Ukraina z pewnością ma prawo do samoobrony, a prawo międzynarodowe jest po jej stronie – powiedział sekretarz generalny podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Jednocześnie prawo Ukrainy do samoobrony, zdaniem Ruttego, "nie kończy się na granicy".
– Rosja prowadzi nielegalną wojnę, co oznacza, że wycelowanie w rosyjskie myśliwce i rakiety, zanim będą mogły zostać użyte przeciwko infrastrukturze cywilnej Ukrainy, może pomóc w ratowaniu życia – argumentował.
Czytaj też:
Były szef NATO pozwany. "Stoltenbergowi grozi dożywocie"Czytaj też:
"Ukraina będzie priorytetem". NATO ma nowego szefaCzytaj też:
"Stare nawyki trudno zatrzeć". Problemy Ukraińców z zachodnią bronią