Podczas wtorkowego posiedzenia Sejm podjął kolejną, piątą już próbę wyłonienia nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Więcej głosów uzyskała popierana przez Prawo i Sprawiedliwość niezależna senator Lidia Staroń.
Zgodnie z wnioskiem KO i PSL głosowanie zostało przeprowadzone nie w kolejności alfabetycznej, tylko łącznie. W sumie w głosowaniu wzięło udział 455 posłów. Za kandydaturą Lidii Staroń opowiedziało się 231 posłów. Na Marcina Wiącka swój głos oddało 222 parlamentarzystów.
Grodzki o terminie wyboru RPO
Na konferencji prasowej marszałek Senatu Tomasz Grodzki był pytany o termin głosowania ws. RPO.
– W tej sprawie odbył się Konwent Seniorów dzisiaj. Członkowie Konwentu prosili jeszcze o pewną refleksją, czas na refleksję na ten temat, dlatego drugie posiedzenie odbędzie się jutro rano o 9:00 i wtedy Konwent Seniorów podejmie ostateczną decyzję, ponieważ rozpatrywanych jest kilka wariantów. Z różnych przyczyn. Jedno, aby przegłosować to w piątek. Drugie, żeby zwołać dodatkowe posiedzenie w okolicach 30 czerwca. Trzecie, żeby zwołać dodatkowe posiedzenie w okolicach 14 lipca. I Jutro w tej materii zapadnie ostateczna decyzja – mówił.
Trzydniowe posiedzenie
Grodzki podkreślił, że obecne posiedzenie Senatu jest planowane na trzy dni.
– Posiedzenie jest planowane na trzy dni, bo mamy dwadzieścia kilka ważnych punktów, w tym niektórych kluczowych, jak zmiana dotycząca ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Generalnie zmierzająca w kierunku centralizacji służby zdrowia, bardzo krytycznie oceniana przez Senatorów. Jak ustawa o zmianie ustawy o systemie oświaty, sprowadzająca się po trosze do ręcznego sterowania oświatą przez ministra, co także nie spotyka się ze szczególną aprobatą – mówił Tomasz Grodzki podczas briefingu przed posiedzeniem Senatu.
Czytaj też:
"O wszystkim nie wypada mówić, ale...". Wypij o spotkaniu klubu PiSCzytaj też:
Trwa "oczyszczanie" sali plenarnej Sejmu. Budka: Robicie tu festiwal picuCzytaj też:
Kaczyńskiemu puszczą nerwy? Libicki: Irytacja może wziąć górę nad kalkulacją