Najnowszy sondaż pracowni przeprowadzony na zlecenie Onetu przynosi zmianę lidera rankingu zaufania. Wiceprzewodniczącego PO wyprzedził szef polskiego rządu. Ostatni raz na czele rankingu Mateusz Morawiecki znalazł się w październiku ubiegłego roku. Podium zamyka prezydent Andrzej Duda. Styczniowy wynik głowy państwa jest najsłabszy od blisko czterech lat.
Sondaż: Komu ufają Polacy?
Zaufanie do premiera Morawieckiego zadeklarowało 37,6 proc. badanych. To więcej o 0,2 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem z grudnia 2020 r. Prezydent Warszawy zdobył 36,8 proc. wskazań, co jest wynikiem gorszym od ostatniego o 1,1 pkt proc. Z kolei prezydentowi Dudzie ufa 35,7 proc. respondentów (mniej o 2,1 pkt proc.).
Na dalszych miejscach znaleźli się: prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, któremu ufa 32,9 proc. badanych (spadek o 1,1 pkt proc.), Szymon Hołownia z zaufaniem na poziomie 30,6 proc. (mniej o 3,8 pkt proc.), a za nim Donald Tusk, któremu ufa 29 proc. badanych (spadek o 3,7 pkt proc.).
Zarówno Hołownia, jak i Tusk zanotowali największe spadki zaufania wśród całej badanej grupy polityków. Z kolei największym wzrostem może pochwalić się Krzysztof Bosak. Polityk Konfederacji zgromadził 21,7 proc. wskazań i jest to jego najlepszy wynik od października 2020 r.
Ranking nieufności
Na drugim biegunie znaleźli się politycy, którym Polacy nie ufają. Liderem tej grupy jest minister sprawiedliwości i lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro, co do którego brak zaufania zadeklarowało 65,3 proc. badanych. Na drugim miejscu znalazł się minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek z wynikiem 62,1 proc., a na trzecim - lider PiS Jarosław Kaczyński (61,6 proc.).
Z kolei największy wzrost nieufności zanotował w styczniu Robert Biedroń. Polityk lewicy odnotował wzrost nieufności o 9,2 pkt proc. (nie ufa mu 50,5 proc. badanych).
Czytaj też:
Tusk do Trzaskowskiego: Nie ma przypadków, są tylko znakiCzytaj też:
Tusk na wojnie z Lewicą