Nad planami awaryjnymi, na wypadek pełnej inwazji Rosji na Ukrainę, Unia Europejska współpracuje z kilkoma krajami, a wśród nich najważniejszą rolę ma pełnić Polska.
Takie informacje przekazała podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium komisarz UE do spraw wewnętrznych Ylva Johansson.
Wymieniła ona Polskę "jako najważniejszy kraj przyjmujący uchodźców", ponieważ nasze państwo leży w bezpośrednim sąsiedztwie Ukrainy. Obok nas, jako możliwe miejsca ich dyslokacji, wskazała również Włochy, Niemcy i Francję, ponieważ – podobnie jak u nas – mieszka tam wielu Ukraińców.
Miliony uchodźców z Ukrainy?
"Polska, której obywatele czują dużą sympatię do zagrożonej Ukrainy, uważa, że ma szczególny obowiązek" – komentuje we wtorek jej słowa "Frankfurter Allgemeine Zeitung", podkreślając, że "w zależności od scenariusza będą ich setki tysięcy, a nawet miliony".
Niemiecki dziennik przypomina, że w piątek rząd Mateusza Morawieckiego przyjął program "Pomoc dla Ukrainy", w ramach którego powstały międzyresortowe grupy robocze ds. przyjmowania uchodźców oraz rannych z Ukrainy.
– W przypadku rosyjskiego ataku chcemy złagodzić jego skutki – przytacza słowa szefa rządu "FAZ" i informuje, że Polska już przygotowuje infrastrukturę oraz sporządziła listy, obejmujące "możliwości zakwaterowania i wyżywienia", aby odpowiednio zająć się uchodźcami z Ukrainy.
Kto jeszcze przyjmie uchodźców?
Dziennik podkreśla, że na dużą liczbę uchodźców oraz udzielenie im "schronienia i wsparcia humanitarnego" przygotowują się również Niemcy, ale dodaje równocześnie, że minister minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser powiedziała: "Przygotowujemy się przede wszystkim do wspierania krajów sąsiednich. To jest pierwszy scenariusz" – mówiła polityk.
Równocześnie "FAZ" zauważa, że najdłuższą granicę z Ukrainą, liczącą około 650 kilometrów, ma Rumunia. Rząd w Bukareszcie "nie wyklucza" w związku z tym masowego napływu Ukraińców i przygotował dla nich zakwaterowanie w przygranicznych regionach.
Autorzy artykułu podkreślają, że — oprócz Polski, Rumunii, Węgier i Słowacji — Ukraińcy pochodzenia żydowskiego mogą również wyjechać do Izraela. – Nasze przesłanie dla Żydów na Ukrainie jest jasne: Izrael zawsze będzie ich domem — powiedziała w niedzielę minister imigracji Pnina Tamano-Shata.
Czytaj też:
Abp Gądecki: Apeluję o otwarte i gościnne serca dla UkraińcówCzytaj też:
Czarnek: Opracowujemy plan włączenia dzieci z Ukrainy do edukacji, łącznie z nauką języka