W piątkowym komunikacie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że podczas wyborów w Zgromadzeniu Ogólnym Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, Polska głosami 177 państw członkowskich została wybrana do Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ na lata 2024-2026.
Rada Gospodarcza i Społeczna jest jednym z głównych organów ONZ. Ustanowiona została na mocy Karty Narodów Zjednoczonych w 1945 r. Odgrywa centralną rolę w koordynacji działalności Organizacji na rzecz zrównoważonego rozwoju w oparciu o trzy filary: gospodarczy, społeczny i środowiskowy. Rada składa się z 54 członków wybieranych na trzyletnią kadencję. Polska po raz pierwszy zasiadała w Radzie w latach 1948-1953, a po raz ostatni w latach 2008-2010.
Rau: Ogromny sukces
"Ogromny sukces Polski, która została wybrana do Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ 2024-2026. Rada jest jednym z głównych organów ONZ i odgrywa zasadniczą rolę w koordynacji działalności na rzecz zrównoważonego rozwoju w trzech filarach: gospodarczym, społecznym i środowiskowym" – napisał na Twitterze szef MSZ Zbigniew Rau.
Polityk przekazał, że hasłem członkostwa Polski będzie: "Solidarny rozwój". "Dziękuję wszystkim osobom i instytucjom, które swoim wieloletnim dyplomatycznym wysiłkiem doprowadziły do tego sukcesu. W szczególności podziękowania kieruję do Ambasadora Krzysztofa Szczerskiego oraz całego zespołu" – oznajmił Rau.
Rola Polski w ONZ
Członkostwo naszego kraju w Radzie Gospodarczej i Społecznej ONZ ma stanowić kontynuację intensywnego zaangażowania w prace Organizacji i przyczynić się do dalszego umacniania pozycji Polski na arenie międzynarodowej.
"Polska postrzega gospodarcze i społeczne działania będące na agendzie ONZ jako kluczowy element wysiłków na rzecz globalnego, zrównoważonego rozwoju, stabilności oraz ochrony praw człowieka. Obecnie na pierwszy plan w debacie o przyszłości wysuwają się potrzeby krajów rozwijających się, wynikające z dążenia do sprawiedliwego rozwoju. Doświadczenie nieprzerwanego wzrostu gospodarczego wraz z działaniami na rzecz spójności społecznej, udana transformacja systemowa i gospodarcza czynią z Polski wiarygodnego partnera dla krajów rozwijających się" – czytamy w komunikacie MSZ.
Czytaj też:
"Jestem w szoku". Zełenski wstrząśnięty reakcją ONZ i Czerwonego KrzyżaCzytaj też:
ONZ: Poważnie zagrożone obszary wcześniej oceniane jako bezpieczne