Badanie zostało zlecone przez organizację charytatywną działającą na rzecz dzieci Plan International Germany. Wyniki zostały opublikowane w regionalnej gazecie "Westdeutsche Allgemeine Zeitung" i wywołały w Niemczech burzę.
Ankieterzy poprosi grupę 1000 mężczyzn i 1000 kobiet w wieku 18-35 lat z całych Niemiec o wyrażenie opinii na temat męskości. Badanie zostało przeprowadzone online.
Szokujące wyniki
34 proc. mężczyzn w badanym przedziale wiekowym przyznało się do stosowania przemocy wobec kobiet w przeszłości, aby "zaszczepić w nich szacunek”. 33 proc. stwierdziło, że uważa za dopuszczalne, aby od czasu do czasu użyć przemocy podczas kłótni z partnerką.
Ponadto badanie wykazało, że 50 proc. mężczyzn nie chciałoby związku z kobietą, która miała wielu partnerów seksualnych. Dla 20 proc. ankietowanych kobiet fakt posiadania przez partnera wielu partnerek w przeszłości nie budził zastrzeżeń.
Badanie pokazało również, że oczekiwania wobec związku znacznie różnią się między mężczyznami i kobietami.
Nieco ponad połowa mężczyzn – 52 proc. – chciała związku w modelu "żywiciel-gospodyni”. W tym schemacie to mężczyzna w większym stopniu odpowiada za zarabianie pieniędzy potrzebnych na prowadzenie gospodarstwa domowego i wychowania dzieci. Natomiast obowiązki domowe są domeną kobiety. Ponad dwie trzecie kobiet, z którymi przeprowadzono wywiady, nie zgodziło się z taką wizją związku, chcąc równości i wspólnego podejmowania decyzji.
Niemiecka grupa o nazwie Federalna Organizacja ds. Równości napisała na Twitterze, że wyniki badania są "szokujące”.
Według danych niemieckiej Federalnej Policji Kryminalnej (BKA) w 2021 roku 115 000 kobiet w Niemczech padło ofiarą przemocy ze strony partnera. Niemcy mają również jeden z najwyższych wskaźników zabójstw kobiet w Europie. Według danych BKA problem ten nasilił się podczas pandemii koronawirusa.
Czytaj też:
Student oskarża znanego aktora o stosowanie przemocy podczas zajęć