Prezydent złożył w piątek swój podpis pod nowelizacją Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zwaną ustawą Kamilka. Nowe przepisy mają wzmocnić ochronę ofiar przemocy domowej.
Nowe przepisy wprowadzają m.in. wdrożenie procedury Serious Case Reviews, która zakłada obowiązek analiz najpoważniejszych przypadków przemocy wobec najmłodszych oraz wprowadzenie „Standardów Ochrony Małoletnich” w różnych instytucjach.
Przypomnijmy, że projekt nowelizacji przepisów został złożony w maju na fali oburzenia po śmierci 8-letniego Kamilka z Częstochowy, zakatowanego przez ojczyma (stąd zwolennicy ustawy nazywają ją imieniem chłopca). Za prace nad projektem odpowiedzialny był wiceminister Marcin Romanowski. Ministerstwu Sprawiedliwości merytorycznego wsparcia udzielali eksperci UNICEF. Sejm przyjął zmiany pod koniec lipca.
Prace będą kontynuowane
Zadowolenia z przyjęcia przez prezydenta nowych przepisów nie krył wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.
– "Ustawa Kamilka" to historyczna zmiana, dzięki której ochrona polskich rodzin, a w szczególności dzieci, wejdzie na najwyższy poziom. Jako Suwerenna Polska stawiamy na pierwszym miejscu bezpieczeństwo polskich rodzin i ochronę osób najbardziej narażonych na przemoc. Jestem dumny, że po przyjęciu ustawy antyprzemocowej 1.0 i 2.0, jeszcze w tej kadencji Sejmu podjęty został kolejny ważny krok w budowaniu systemowego parasola ochronnego dla tych najbardziej zagrożonych krzywdą. Można śmiało powiedzieć, że Polska staje się liderem w walce z przemocą – powiedział polityk Suwerennej Polski.
Wiceminister sprawiedliwości zapewnia, że resort nie poprzestanie na "ustawie Kamilka" i będzie pracował nad kolejnym rozwiązaniami, które mają wzmocnić system ochrony ofiar.
Czytaj też:
Spotkanie wiceministra z przedstawicielami UNICEF. Chodzi o tzw. ustawę KamilkaCzytaj też:
Ustawa Kamilka. Organizacje prorodzinne apelują do Grodzkiego