"Sprawa NCBiR to jedna z kluczowych 20 spraw, których wyjaśnienie jest niezbędne dla jakości naszego życia publicznego. Dziś zatrzymano byłą zastępczynię dyrektora NCBiR – Hannę S. (zarzuty: udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przyjmowanie korzyści majątkowych i osobistych, pranie brudnych pieniędzy) oraz dwóch przedsiębiorców (zarzut: wystawianie fikcyjnych faktur w związku z grantami otrzymywanymi przez NCBiR). Prokuratura musi działać skrupulatnie i rzetelnie, bo jest odpowiedzialna w stosunku do społeczeństwa. Skończyły się czasy, gdy prokuratura ignorowała zawiadomienia Najwyższej Izby Kontroli" – napisał w serwisie X minister Adam Bodnar.
Wielka akcja służb
Akcjęw całym kraju przeprowadzono na polecenie warszawskiej Prokuratury Regionalnej. W rozmowie z Polsat News rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński potwierdził że zatrzymań dokonało Centralne Biuro Antykorupcyjne, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Centralne Biuro Śledcze Policji. Akcja miała być możliwa dzięki informacjom świadka reprezentowanego przez mec. Romana Giertycha – nieoficjalnie ustalił Onet.
"W ramach prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie śledztwa dotyczącego nieprawidłowości w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) prokuratorzy ogłosili zarzuty kolejnym podejrzanym. Zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także przyjmowania korzyści osobistych i majątkowych w łącznej kwocie nie mniejszej niż 640.000 zł w związku z pełnieniem funkcji publicznych oraz tzw. prania brudnych pieniędzy usłyszała Hanna S. – była Zastępca Dyrektora NCBR w latach 2022 – 2023, a także była Dyrektor Działu Operacyjnego w Dziale Funduszy Kapitałowych NCBR w latach 2021 – 2022 i była Dyrektor Biura Zaawansowanych Programów Badawczych i Inwestycyjnych w NCBR w 2022 roku" – czytamy w komunikacie Prokuratury Regionalnej w Warszawie.
"Przestępcza działalność Hanny S. polegała na przyjmowaniu w okresie kiedy pełniła wspomniane funkcje publiczne, korzyści majątkowych w łącznej kwocie nie mniejszej niż 640.000 zł, jak również osobistych w postaci przedmiotów luksusowych i pobytów w hotelach w zamian za wpływanie na osoby podległe jej służbowo oraz na członków komitetów inwestycyjnych i paneli ekspertów decydujących o przyznaniu przez NCBR grantów pochodzących ze środków pieniężnych Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na projekty kreowane jedynie w celu uzyskania wsparcia i realizowane przez podmioty prowadzące pozorną działalność gospodarczą"– podano.
Czytaj też:
Wielka akcja służb w całej Polsce. Chodzi o NCBiRCzytaj też:
Sprawa. ks. Olszewskiego. Mec. Wąsowski: Sądy zaczęły dostrzegać nadużycia