PRZEWODNIK TURYSTYCZNY PO I RZECZYPOSPOLITEJ | W Warszawie, niemal w samym centrum Pragi, przy zbiegu ulic Jagiellońskiej i Ratuszowej, znajduje się kościół pw. Matki Boskiej Loretańskiej, a przy nim kamień z napisem, iż tu spoczywa Roch Kowalski, bohater Sienkiewiczowskiego „Potopu”, który poległ w bitwie ze Szwedami o Warszawę 29 lipca 1656 r.
W „Trylogii” to postać zarówno bohaterska, jak i komiczna. Miał on jednak swój pierwowzór historyczny, którym byli: Jakub Kowalowski, Konstanty Odachowski lub Wojciech Lipski, w zależności od tego, którego pamiętnikarza wspomnienia czytamy.
W lipcu 1656 r. pod Warszawą, na terenach obecnego Bródna, Żerania i Białołęki, doszło do ogromnej bitwy odbudowanej z trudem armii koronnej i litewskiej z połączonymi siłami szwedzko-brandenburskimi. Polakami i Litwinami dowodził król Jan Kazimierz, a stroną przeciwną Karol X Gustaw; zamierzał odbić Warszawę i odzyskać kontrolę nad częścią ziem Korony, która poderwała się do powstania przeciwko najeźdźcom. Z kolei nasz władca chciał wreszcie pokonać przeciwników w jednej wielkiej bitwie.
© ℗
Materiał chroniony prawem autorskim.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Do Rzeczy.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Do Rzeczy.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.