Nowe chińskie "środki administracyjne dla duchowieństwa" zasady zostały przetłumaczone przez magazyn "Bitter Winter", który informuje o warunkach wolności religijnej w Chinach.
Zgodnie z nowymi przepisami państwowe Chińskie Katolickie Stowarzyszenie Patriotyczne (CCPA) będzie odpowiedzialne za wybór kandydatów na biskupów. Kandydaci zostaną następnie "zatwierdzeni i wyświęceni przez Konferencję Biskupów Chińskich Katolików".
Przepisy nie wspominają o roli Watykanu w zatwierdzaniu biskupów, pomimo porozumienia Watykan-Chiny z 2018 r., które podobno angażowało zarówno władze chińskie, jak i Stolicę Apostolską w proces mianowania biskupów.
W 2018 roku Watykan osiągnął porozumienie z rządem chińskim w sprawie mianowania biskupów; warunki umowy, która została przedłużona w październiku 2020 roku na kolejne dwa lata, nigdy nie zostały w pełni ujawnione.
Według doniesień porozumienie umożliwia jednak sankcjonowanemu przez państwo kościołowi (KPCh) wybór kandydatów na biskupów, którzy następnie zostaliby zatwierdzeni lub zawetowani przez Stolicę Apostolską. W czasie, gdy w październiku odnowiono porozumienie Watykan-Chiny, watykańska gazeta poinformowała, że dwóch chińskich biskupów zostało mianowanych zgodnie z "ramami regulacyjnymi ustanowionymi przez porozumienie". Watykan potwierdził w listopadzie, że trzeci biskup został wyznaczony w ramach regulacyjnych umowy.
Kardynał Joseph Zen, były biskup Hongkongu i głośny krytyk porozumienia, powiedział, że może to postawić Watykan w sytuacji, w której będzie musiał wielokrotnie zawetować kandydatów na biskupów wysuwanych przez Chiny.
Porozumienie podjęto, aby pomóc zjednoczyć państwowy Kościół i podziemny Kościół katolicki. Szacuje się, że w CCPA zarejestrowanych jest 6 milionów katolików, podczas gdy szacuje się, że kilka milionów należy do niezarejestrowanych wspólnot katolickich, które pozostawały wierne Stolicy Apostolskiej.
Czytaj też:
Papież zakończył spór o obsadę historycznej stolicy biskupiejCzytaj też:
Watykan chce promować Maryję jako wzór wiary dla muzułmanów