Po marcowym oświadczeniu Kongregacji Nauki Wiary, stwierdzającym, iż księża katoliccy nie mogą błogosławić związków homoseksualnych, środowiska związane z tzw. Drogą synodalną sformułowały swą odpowiedź w postaci manifestu 200 naukowców, zarzucających watykańskiemu dokumentowi „brak teologicznej głębi, hermeneutycznego zrozumienia i argumentacji”. Pod manifestem podpisało się 2000 kapłanów katolickich i osób związanych z posługą duszpasterską.
Kościelne błogosławieństwo homo-związków: „Zwycięstwo miłości”
Grupa niemieckich księży ogłosiła, iż 10 maja Kościół niemiecki pod ich przewodnictwem będzie obchodził „święto” błogosławieństw dla wszystkich par LGBT+. Autorzy tych sprzecznych ze stanowiskiem Kościoła działań określają je jako „liebegewinnt”, czyli... „zwycięstwo miłości”.
Kilkanaście miast ogłosiło już włączenie się w akcję, a duchowieństwo zapowiedziało wywieszenie banerów na elewacjach katolickich świątyń. Organizatorzy wprost zadeklarowali, że będą sprzeciwiać się nauczaniu Watykanu, błogosławiąc związki homoseksualistów, ponieważ szanują ich uczucia i uważają, że „błogosławieństwo Boże jest z nimi”.
„Nie akceptujemy tego, że wykluczająca i przestarzała moralność seksualna może być realizowana ze szkodą dla ludzi i podważa naszą pracę duszpasterską” – stwierdzają organizatorzy akcji.
Franz-Josef Overbeck, biskup Essen w Nadrenii Północnej Westfalii, zapowiedział, iż nie będzie wyciągał konsekwencji wobec księży błogosławiących związki homoseksualne. Nie jest on jedynym hierarchą, który w ostatnim czasie wykazał się podobną postawą.