Metropolita stołecznej Limy, Carlos Gustavo Castillo Mattasoglio, opowiedział o swoim miesięcznym pobycie w Rzymie, podczas którego przekonywał urzędników watykańskich do przyjęcia jego pomysłów na zreformowanie podległej mu archidiecezji, czyli, jak to określił, „różnych rzeczy, które nie są [obecnie] dozwolone”. „Istnieje filozofia prostego codziennego życia ludzi, którą musimy ponownie podjąć” – przekonywał hierarcha.
„Musimy myśleć o bardziej egalitarnych drogach”
„Myślę, że jako Kościół będziemy musieli ciężko pracować, aby stworzyć Kościół bliższy ludziom i cechujący się większą równością” – powiedział. Co to za pomysły, które mają przynieść nową wiosnę peruwiańskiej diecezji? „Na przykład, żeby dali mi pozwolenie na przejmowanie parafii przez rodziny, pary, grupy małżeńskie lub starsze osoby świeckie, bo lepiej wysłać księży na trochę nauki, prawda?” – odpowiada abp Mattasoglio.
Według projektu arcybiskupa proboszczami miałyby być osoby świeckie, które kierowałyby wspólnotami wiernych, „bez konieczności zatrudniania księży”. Rola duchowieństwa ograniczałaby się do tego, by raz, najwyżej dwa razy w tygodniu, w niedzielę, odprawić Mszę dla owych wspólnot. „Musimy myśleć o bardziej egalitarnych drogach” – podkreśla metropolita Limy.
Odpowiedź na wezwanie papieża Franciszka do „synodalności”
Duchowny wskazuje, że takie pomysły pojawiła się ze strony archidiecezji w odpowiedzi na wezwanie papieża Franciszka do kroczenia drogą „synodalności”. Propozycja jest wynikiem diecezjalnego etapu konsultacji przed zaplanowanym na rok 2023 „Synodem o synodalności”. „Było 800 delegatów i uzgodniliśmy, jak robić Kościół w Limie” – wyjaśnia Mattasoglio.
- Papież chce, aby Kościół na poziomie latynoamerykańskim i globalnym konsultował się, jak powinna wyglądać przyszłość i organizował się zgodnie z umową, którą władze zawarły z narodami, a tym samym posuwał się naprzód – mówi hierarcha.
Jak zwraca uwagę Catholic News Agency, propozycja arcybiskupa Limy jest sprzeczna z Kodeksem prawa kanonicznego, co zresztą przyznaje sam Mattasoglio. Prawo kościelne stanowi, że jedynie w wyjątkowych przypadkach, kiedy nie ma osoby duchownej mogącej pełnić obowiązki proboszcza, wierni mogą przejąć jej obowiązki, jednak zawsze pod opieką duszpasterza odpowiedzialnego za wspólnotę.
Czytaj też:
Kard. Tobin: Synodalność to "długofalowa gra" papieża FranciszkaCzytaj też:
Bp Bätzing: Watykański Synod i Droga synodalna mają „wspólny cel”Czytaj też:
Abp Viganò o Traditionis custodes: Franciszek to "likwidator Kościoła katolickiego"