Św. Anna i św. Joachim byli rodzicami Maryi, według tradycji z II wieku. Kult zarówno św. Anny, jak i św. Joachima, rozwinął się ppod wpływem kultu maryjnego. Na Wschodzie św. Annę czczono już od VI wieku, a w Kościele zachodnim w X wieku.
O rodzicach Maryi nie ma żadnej informacji w Piśmie Świętym. Jednak milczenie Biblii dopełnia bogactwo apokryfów. Ich imiona pojawiły się w apokryfach Protoewangelii Jakuba, która powstała ok. 150 roku, w Ewangelii Pseudo-Mateusza z VI wieku, a także w Księdze Narodzenia Maryi z VIII wieku.
Kult św. Anny i św. Joachima
"Kult świętych Joachima i Anny rozwijał się już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. W Jerozolimie przy Sadzawce Owczej zwanej Betesda powstał wtedy kościółek ku czci św. Joachima i Anny. Według miejscowej tradycji właśnie tu mieli mieszkać rodzice Matki Bożej i tutaj miała się urodzić Maryja" – wskazał były rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Św. Anna jest główną Patronką Śląska Opolskiego. 26 lipca uroczystość św. Anny, Matki Maryi i babci Jezusa obchodzona jest szczególnie w diecezji opolskiej, a także w Łobżenicy i w Garwolinie, których św. Anna jest główną patronką.
Kult św. Anny jest w szczególny sposób związany z sanktuarium i miejscem pielgrzymkowym na Górze św. Anny, gdzie czczona jest gotycka figurka św. Anny Samotrzeciej. "Imię Anna oznacza »łaska«, możemy przyzywać więc jej wstawiennictwa w trudnych życiowych sytuacjach. Jest wiele świadectw osób, które prosiły tę świętą o pomoc i zostały wysłuchane. W Polsce liczni pielgrzymi przybywają m.in. do Sanktuarium św. Anny na Górze św. Anny na Śląsku oraz do miejscowości Święta Anna pod Przyrowem koło Częstochowy" – zwracał uwagę ks. Rytel-Adrianik.
Narodziny Maryi
Według tradycji św. Joachim wywodził się z zamożnej rodziny. Jego imię wielu odczytywało jako prorocze, ponieważ oznaczało "przygotowanie Panu". Apokryfy podają, że Anna i Joachim byli bezdzietni. Małżonkowie modlili się i dawali hojne ofiary na świątynię, chcąc uprosić sobie potomstwo. Będąc już w podeszłym wieku, Joachim udał się na pustkowie i tam przez dni 40 pościł i modlił się. Joachimowi miał objawić się anioł, który zwiastwował mu potomstwo z łona Anny. Tak też się stało.
Św. Annie i św. Joachimowi narodziła się Córka, której według zwyczaju piętnastego dnia nadano imię Maria. Kiedy Maryja miała 3 lata, oddano Ją do świątyni. Tam wychowywała się wśród swoich rówieśnic. Jej zajęciem były modlitwa, śpiew, czytanie Pisma świętego, a także haftowanie szat kapłańskich.
W Kościele 26 lipca jest często nazywany katolickim Dniem Babci i Dziadka.
II Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych
W tym roku, w pobliżu wspomnienia dziadków Jezusa przypadł II Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. W tym roku obchodzony był w niedzielę 24 lipca. Z tej okazji papież Franciszek wystosował specjalne orędzie.
"Drogie babcie i drodzy dziadkowie, drogie starsze kobiety i drodzy starsi mężczyźni, w tym naszym świecie jesteśmy wezwani, by być sprawcami rewolucji czułości! Uczyńmy to, ucząc się coraz bardziej i coraz lepiej wykorzystywać najcenniejsze narzędzie, jakie mamy i które jest najbardziej stosowne dla naszego wieku: modlitwę" – napisał papież Franciszek w Orędziu na II Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych.
Tegoroczny Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych przebiegł pod hasłem: "Wydadzą owoc nawet i w starości".
Modlitwa za dziadków
Panie Jezu,
narodziłeś się z Dziewicy Maryi,
córki świętych Anny i Joachima.
Patrz z miłością na dziadków na całym świecie.
Ochraniaj ich! Oni są bogactwem
dla rodzin, dla Kościoła i dla całego społeczeństwa.
Wspieraj ich! Kiedy przybywa im lat,
niech wciąż będą dla swojej rodziny
mocnymi filarami wiary ewangelicznej,
stróżami szlachetnych wartości rodziny,
żywymi skarbcami trwałych tradycji religijnych.
Spraw, by jako nauczyciele mądrości i odwagi
przekazywali przyszłym pokoleniom
owoce swoich dojrzałych doświadczeń ludzkich
i duchowych.
Panie Jezu,
pomagaj rodzinom i społeczeństwu
doceniać obecność i rolę dziadków.
Spraw, by nigdy nie byli zaniedbywani
ani wykluczani,
ale zawsze znajdowali szacunek i miłość.
Pomagaj im żyć pogodnie i czuć się akceptowani
przez wszystkie lata życia, jakimi ich obdarzasz.
Maryjo, Matko wszystkich żyjących,
nieustannie otaczaj opieką dziadków,
bądź z nimi podczas ziemskiej pielgrzymki,
i niech za sprawą Twoich modlitw wszystkie rodziny
spotkają się kiedyś w niebieskiej ojczyźnie,
gdzie Ty czekasz na wszystkich ludzi,
by ich przygarnąć w wielkim uścisku życia bez końca.
Amen!
Czytaj też:
Pielgrzymka Franciszka do Kanady. "Pojednanie to zadanie nie tylko Kościoła, ale całej Kanady"Czytaj też:
Święta Kinga i polska sól wielicko-bocheńska. Legenda ukryta w obrazie