Magdalena Kadziak podczas Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce zwróciła uwagę na tradycje chrześcijańskiej ascezy występującą w zakonach franciszkańskich i na wyznaczone przez jezuitów wśród czterech priorytetów apostolskich kwestie „troski o stworzenie”, podkreślając ciągłość nauczania Kościoła katolickiego w temacie ekologii integralnej, o której nauczał Jan Paweł II. Wśród zaproszonych gości na 153 Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce był m. in. Magdalena Kadziak, reprezentująca Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska (ŚRKŚ).
Polscy przełożeni zakonni wysłuchali prezentacji o ekologii
– Ruch Laudato si w Polsce od lat stara się docierać z przesłaniem papieskiej encykliki pod strzechy wiernych, a wsparcie braci Zakonnych jest nieocenione w perspektywie pracy duszpasterskiej – powiedziała przewodnicząca zarządu ŚRKŚ, która zaprezentowała zakonnikom główne projekty realizowane przez Ruch: kurs Animatorów Laudato Si, program Zielone Parafie, konferencja naukowa „Creatio Continua” organizowana co roku z UPJP2, czy też kampanie edukacyjne tworzone we współpracy z mediami katolickimi.
Kadziak zwróciła uwagę np. na tradycje chrześcijańskiej ascezy występującą w zakonach franciszkańskich, czy na wyznaczone przez jezuitów wśród czterech priorytetów apostolskich kwestie „troski o stworzenie”, podkreślając ciągłość nauczania Kościoła katolickiego w temacie ekologii integralnej, o której nauczał Jan Paweł II.
– Bardzo miło było zobaczyć znajome twarze zakonników, z którymi miałam już okazję współpracować przy naszej wspólnej misji troski o nasz wspólny dom. Przełożony Generalny KWPZM o. Dariusz Wilk CSMA, dziękując za moje wystąpienie, skomentował, że mocno był odczuwalny synodalny charakter mojej prezentacji, co traktuję jako komplement – mówi KAI Magdalena Kadziak, dodając, że prezentacja spotkała się z dobrym odbiorem osób siedzących za stołem prezydialnym, a rozmowy kuluarowe z poszczególnymi przełożonymi budzą nadzieję na przyszłą współpracę.
Czytaj też:
Franciszek: Ochrona środowiska to także kwestia naszego zbawieniaCzytaj też:
"Zielona rewolucja" w Watykanie: Stacje ładowania i panele słoneczne